Bazı durumlarda wordpress güncellemesi sonrası kullanılan tema ve eklentinin güncellenmediğinden dolayı site çalışmaz duruma gelebilir. Bu tip durumlarda wordpress güncellemesi sonrası eklenti sayesinde web sitenizin versiyonunu bir alt versiyona veya farklı bir istediğiniz versiyona düşürebilirsiniz.

Eklenti ile yapacağınız işlemde sadece wordpress dosyaları versiyon bazlı düşüş gösterecektir. Ek olarak tema ve eklentilerde herhangi bir versiyon güncellemesine sebep olmayacaktır.

WordPress Versiyonunu Eklenti İle Düşürmek

Adım 1 – Eklenti Yükle

WordPress yönetim panelinizden sol menüden Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayınız.

Adım 2 – Eklenti Kurulum

Eklenti kurulum sayfasında sağ tarafta bulunan arama kutusuna WP Downgrade yazınız ve aratınız.

Görselde kırmızı kutuya alınan eklenti görselini bulunuz ve Şimdi Kur seçeneğine tıklayınız. Birkaç saniye içerisinde kurulacaktır ve Etkinleştir butonu çıkacaktır.
Etkinleştir butonuna tıklayınız ve eklentiyi aktif ediniz.

Adım 3 – Eklenti Ayarları

Eklenti aktif olduktan sonra eklentiler sayfasına otomatik ilerleyecektir. Eklentiler sayfasında Settings veya sol taraftaki Ayarlar kutucu altından WP Downgrade sekmesine tıklayınız.

Adım 4 – WordPress Versiyonları

İlgili eklentinin ayarlar sayfasında WP_Releases butonuna tıklayınız. WordPress eski versiyon isimlerini göreceğiniz bir sayfaya ilerleyeceksiniz.

Adım 5 – Versiyon Düşürme

Versiyon düşürme işlemini gerçekleştirirken düşüreceğimiz versiyonun adını
Target Version kutucuğuna yazarak işlemleri kayıt ediniz.

Örneğin 5.5.3 versiyonuna geri düşürmek istiyorsak ilgili kutucuğa 5.5.3 yazarak kayıt etmeniz durumunda sistem 5.5.3 versiyonuna düşecek şekilde güncellenecektir.

Adım 6 – WordPress Güncelleme

Kayıt ettikten sonra alt kısımda turuncu kutucuk ile bir bilgi ekranı gelecektir. İşlemleri başlatmak için UP / Downgrade Core butonuna tıklayınız.

Adım 7 – Güncelleme Başlat

WordPress güncelleme ekranında 5.5.3 versiyonunun yeniden yüklenebilir olduğu görünecektir. İlgili sayfada Şimdi Yeniden Yükle butonuna tıklayınız.

Adım 8 – İşlem Tamamlandı

Birkaç dakika güncelleme işlemi sürebilir. İşlem tamamlandığında versiyon düşürme işlemi gerçekleşiyor olacaktır.