Hosting paketinizde kayıtlı olan ana domain değişikliği yapıldıktan sonra, wordpress alt yapısında link değişimi yapılmadığında, eski alan adınıza yönlenir ve web siteniz çalışmayabilir. Bu durumun kaynak sebebi, wordpress yazılımı kurulurken bütün çalışmaların ana domain altında toplanmasıdır. Ana domain değişikliği yaptıktan sonra, wordpress yönetim panelinden de alan adı değişikliği yapılmalıdır. WordPress yazılımızın alan adını değiştirebilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 

WordPress Panel Üzerinden Alan Adı Değiştirmek

  • WordPress admin panelinize giriş yapınız. (Admin paneline giriş yaparken yönlendirme sorunu yaşarsanız, veritabanı üzerinden alan adı değiştirme adımlarını uygulayınız.)
  • Admin panelinde bulunan sol menüden, Ayarlar > Genel sekmesine tıklayınız.

  • Açılan sayfa, web sitenizin genel bağlantı ayarlarının görüntülendiği bölümdür. Bu sayfada alan adınızın göründüğü kutucukları yeni alan adınız ile değiştirip kaydetmeniz yeterli olacaktır.

 

phpMyAdmin Veritabanı İle WordPress Alan Adı Değiştirmek

  • Müşteri panelinize giriş yaparak Hosting hizmet yönetiminize giriş yapınız.

  • Hosting hizmet yönetiminizde bulunan sol menüden, “cPanel’e Bağlan” sekmesine tıklayınız.

  • cPanel yönetim sayfasına giriş yaptıktan sonra, Veritabanları kategorisinin altında bulunan “phpMyAdmin” seçeneğine tıklayınız.

  • phpMyAdmin yönetiminde bulunan sol menüde aktif olan veritabanlarınız sıralanmaktadır. Bu kısımda wordpress yazılımının kurulu olduğu veritabanına tıklayarak alt sekmede açılan kategorilerden “wpwt_options” seçeneğine tıklayınız.

  • Açılan sayfada veritabanınızın “wpwt_options” tablosunun içeriği görünmektedir. Bu sayfada, “site url” & “home” satırlarında bulunan alan adlarını yenialan adınız ile değiştirmeniz gerekmektedir. ( Tabloda görülen alan adlarına çift tıklayarak düzenleyebilirsiniz.)

 

Bu değişikliği yaptıktan sonra eklediğiniz yazılar veya yazı içeriklerinde ki linkler değişim göstermeyebilir. Eski alan adına yönlenip yazılarda hata alabilirsiniz. Bu sorun için genel olarak tüm sorguları değiştirmek için SQL komutu kullanmanız gerekir. Bu işlemleri yapmadan önce kesinlikle veritabanı yedeğini almayı unutmayınız.

SQL Sorgusu İle Alan Adı Değişikliği

  • PHPMYADMİN veritabanı yönetimine girdiğinizde işlem yapacağınız veritabanına tıklayınız. Ardından üst tarafta bulunan “SQL” sekmesine tıklayınız.

  • SQL sorgu sayfasında aşağıda belirtitğimiz kodları yazdıktan sonra sağ altta bulunan “GİT” butonuna tıklayarak değişiklik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

SQL sorgusunda eski alan adı ve yeni alan adı kısımları kırmızı renk ile belirtilmiştir. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken kısım tablo ön ekleridir.  UPDATE satırından sonra yazan “wpp6_options” ismi tablo ismi ile aynıdır. WordPress kurulumu gerçekleştirirken her hangi bir ön ek belirlemediyseniz eğer, “wp_options” olarak tablo adı belirlenecektir. Unutmayınız bu SQL sorgusunu kendi tablolarınıza göre düzenlemeniz gerekmektedir.

NOT : Bu işlemi gerçekleştirmeden önce yedeklerinizi almayı unutmayınız!

SQL sorgusu aşağıda belirtilmiştir. Değiştirmeniz gereken alanlar belirginleştirilmiştir.

 

UPDATE wpp6_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://eskialanadi‘, ‘http://yenialanadi‘) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

UPDATE wpp6_posts SET guid = replace(guid, ‘http://eskialanadi‘,’http://yenialanadi‘);

UPDATE wpp6_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://eskialanadi‘, ‘http://yenialanadi‘);

UPDATE wpp6_postmeta SET meta_value = replace(meta_value,’http://eskialanadi‘,’http://yenialanadi‘);