Dünyanın en çok kullanılan hazır web sitesi yazılımı olan WordPress ile kişisel ya da kurumsal projelerinizi kolayca hayata geçirebilirsiniz. Kolay kurulumu, içeriğe göre özelleştirilmiş binlerce hazır tema seçeneği, Türkçe yönetim paneli ve sitenize farklı özellikler katabileceğiniz “Eklenti” yapısı ile web sitesi ihtiyacınıza kesin çözüm üretebilirsiniz.

WordPress’i dilerseniz Turhost Gelişmiş Panel üzerinden, cPanel ya da Plesk Panel’e bağlanarak tek tıkla kolay bir şekilde kurabilirsiniz. WordPress otomatik kurulumu için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere FTP üzerinden WordPress manuel kurulumu hakkında bilgiler sunacağız.

1- Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız

2- Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

3- FTP Hesapları sekmesine geciş yapınız ve Ana FTP Hesabınız kısmındaki bilgileri güvenli bir yere not alınız.

4- Daha sonrasında “Veritabanları” sekmesine tıklayınız ve İsim, Kullanıcı Adı, Şifre kısımlarını doldurarak veritabanınızı oluşturunuz. Not: Veritabanı bilgilerinizi not almayı unutmayınız.

5- WordPress son sürüme ait kurulum dosyalarını WordPress Türkiye sayfasından indiriniz.

6- FTP programını açınız ve Turhost Panel’de bulunan FTP bilgilerinizi belirtilen alanlara girerek “Hızlı Bağlan” butonuna tıklayınız.

7- Bağlantı kurulduktan sonra dosyalarınız listelenecektir. “Public_Html” dosyasına çift tıklayınız.

8- WordPress Türkiye sitesinden indirmiş olduğunu .zip dosyasını sağ tıklayınız ve “Klasöre Çıkar” seçeneği ile zip dosyasından çıkarın. Tüm dosyaları seçerek Public_Html klasörünün içene atın.

Not: Dosya aktarım süresi, internet bağlantı hızına göre değişebilir. Ortalama 4-5 dk. içerisinde tüm dosyaların aktarımı bitecektir.

9- Dosya aktarımı bittikten sonra, wp-config-sample.php dosyasını sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” seçeneği ile wp-config.php olarak değiştirin.

10- Wp-config dosya adını düzenledikten sonra tekrar aynı dosyayı sağ tıklayınız ve “Göster/Düzenle” seçeneğini tıklayınız.11- Açılan text dosyasında belirtilen alanlara veritabanı bilgilerinizi giriniz.

Not: Bilgileri tırnak işaretlerinin arasına giriniz (Örn: ‘veritabanı-adı’) ve doğruluğundan emin olunuz.

12- Veritabanı bilgilerinizi girdikten sonra dosyayı kapatınız ve çıkan uyarı penceresinde “Tamam” butonuna tıklayınız.13- WordPress kurulum adımlarını başarılı bir şekilde yaptıktan sonra tarayıcı üzerinden web sitenize bağlanın. Tüm ayarların sorunsuz olması halinde karşınıza “WordPress Install” sayfası çıkacaktır. Burada belirtilen yerlere, sitenizin bilgilerini giriniz ve alttaki “WordPress’i Kur” butonuna tıklayınız.

14- Artık WordPress manuel kurulum adımlarını tamamladınız ve web siteniz yayınlanmaya hazır.15- Önemli Not: WordPress manuel kurulum adımları bittikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelebilir. Bu Chrome’un cookie özelliğinden kaynaklanan geçici bir sorundur. Bu sorunu daha hızlı aşmak için bilgisayarınızın cookie’leri temizleyebilir ya da modeminizi kapatıp 10 sn bekledikten sonra yeniden açabilirsiniz.

 

WordPress Hosting paketlerimiz ile web sitenizi bugün açın!