Bilgilendirme
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting  paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

WordPress Nedir?

WordPressM

Dünyada en çok tercih edilen ücretsiz, açık kaynak kodlu, yönetim paneline sahip bir internet sitesi veya blog yayınlama sistemidir. Sürekli olarak güncellenmesinin yanında birçok ücretsiz eklenti ve tema desteğine sahiptir. Web siteniz için WordPress kurarak kolay bir şekilde web sitenizi ve içeriğinizi yayınlayabilirsiniz.

cPanel ile Otomatik WordPress Kurulumu

Linux hosting paketlerimiz ile birlikte sunulan Softaculous uygulaması ile web siteniz için oldukça kolay bir şekilde WordPress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. cPanel ile WordPress kurulumu için;

Bilgilendirme
Öncelikle cPanel içerisinde yer alan Dosya Yöneticisi uygulamasını veya FTP hesabınız aracılığı ile web ana dizininize (public_html) giriş yapınız. İçerisinde yer alan index.htm, index.html veya index.php dosyalarını kaldırınız veya farklı bir dizine taşıyınız, aksi halde bir hata mesajı görüntülenecek ve yükleme işlemi tamamlanamayacaktır.

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

Adım 2 – Hizmet Listesi

Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

Adım 3 – cPanel’e Bağlan

Hosting panelinize giriş yapınız ve sol alt kısımda bulunan
cPanel’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

Adım 4 – Softaculous İnstall

Yazılım Başlığı altında bulunan Softaculous App Installer ikonuna tıklayarak Softaculous arayüzüne ulaşınız.

Adım 5 – Uygulama Seçimi

Arama bölümünden kuracağınız uygulamayı yazarak ilgili uygulamaya ulaşabilirsiniz. Popüler uygulamalar ana sayfada görünüyor olacaktır. Kuracağınız uygulamaya cPanel arayüzünün en alt kısmında bulunan Softaculous bölümünden de ulaşabilirsiniz.

Adım 6 – Yükleme Bilgileri

Açılan sayfada gerekli alanları doldurunuz. Web sitenizin www.alanadiniz.com şekilde açılmasını istiyorsanız Protokol kısmında “http://www.” seçeneğini işaretleyiniz. Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek için Yükleme Dizini kısmını boş bırakınız:

Adım 7 – Admin Bilgileri

Admin Account başlığı altındaki bilgiler WordPress yönetim paneline giriş için kullanılacaktır. Admin Username ve Admin Password Yönetici kullanıcı adı ve parolasıdır, güçlü bir parola oluşturduğunuzdan emin olunuz. Admin E-mail kısmında web sitesi yöneticisinin e-posta adını giriniz. Select Language kısmından kurulum dilinizi seçiniz:

Adım 8 – Kurulumu Başlat

Sayfanın alt kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Kurulum bilgilerini iletmek istediğiniz e-posta adresini Yükle butonu altındaki kısma girebilirsiniz:

Kurulum Tamamlandı!