Bilgilendirme
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting ve Windows Bireysel Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

WordPress Nedir?

WordPressMDünyada en çok tercih edilen ücretsiz, açık kaynak kodlu, yönetim paneline sahip bir internet sitesi veya blog yayınlama sistemidir. Sürekli olarak güncellenmesinin yanında birçok ücretsiz eklenti ve tema desteğine sahiptir. Web siteniz için WordPress kurarak kolay bir şekilde web sitenizi ve içeriğinizi yayınlayabilirsiniz.

cPanel ile Otomatik WordPress Kurulumu

Linux hosting paketlerimiz ile birlikte sunulan Softaculous uygulaması ile web siteniz için oldukça kolay bir şekilde WordPress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. cPanel ile WordPress kurulumu için;

Bilgilendirme
Öncelikle cPanel içerisinde yer alan Dosya Yöneticisi uygulamasını veya FTP hesabınız aracılığı ile web ana dizininize (public_html) giriş yapınız. İçerisinde yer alan index.htm, index.html veya index.php dosyalarını kaldırınız veya farklı bir dizine taşıyınız, aksi halde bir hata mesajı görüntülenecek ve yükleme işlemi tamamlanamayacaktır.

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

Adım 2 – Hizmet Listesi

Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

 

Adım 3 – Uygulama Kurulumu

Uygulama Kurulumu sekmesinde wordpress uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

 

Adım 4 – Yükleme Bilgileri

Açılan sayfada gerekli alanları doldurunuz. Web sitenizin www.alanadiniz.com şekilde açılmasını istiyorsanız Protokol kısmında “http://www.” seçeneğini işaretleyiniz. Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek için Yükleme Dizini kısmını boş bırakınız:

Adım 5 – Admin Bilgileri

Admin Account başlığı altındaki bilgiler WordPress yönetim paneline giriş için kullanılacaktır. Admin Username ve Admin Password Yönetici kullanıcı adı ve parolasıdır, güçlü bir parola oluşturduğunuzdan emin olunuz. Admin E-mail kısmında web sitesi yöneticisinin e-posta adını giriniz. Select Language kısmından kurulum dilinizi seçiniz:

Adım 6 – Kurulumu Başlat

Sayfanın alt kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Kurulum bilgilerini iletmek istediğiniz e-posta adresini Yükle butonu altındaki kısma girebilirsiniz:

Kurulum Tamamlandı!

Plesk 12 ile WordPress Kurulumu

WordPress, Plesk 12 paneli aracılığı ile Windows bireysel hosting hesaplarına kurulabilir. Ancak çok daha performanslı çalışması için WordPress yazılımını Linux hosting paketlerine kurmanızı önermekteyiz.

Plesk 12 ile WordPress kurulumu için:

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

 

Adım 2 – Hizmet Listesi

Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

 

Adım 3 – Uygulama Kurulumu

Uygulama Kurulumu sekmesinde wordpress uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

 

Adım 4 – Başvurular

Başvurular (Applications) sayfasına gidiniz. WordPress, Özel Uygulamalar başlığı altında görülebilir, Kurun (Özel) butonuna tıklayınız:

 

Adım 5 – Dosya İndiriliyor

WordPress dosyaları kurulum için otomatik olarak indirilecektir:

 

Adım 4 – Sözleşme Onay

Lisans Sözleşmesini kabul ederek İleri butonuna tıklayınız:

 

Adım 6 – Kurulum Konumu

Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek istiyorsanız kurulum konumu olarak “www.alanadiniz.com/” dizininden sonraki kısmı siliniz:

 

Adım 7 – Kurulum Bilgileri

Geri kalan seçenekler ile ilgili tercihlerinizi ve kurulum dilini belirledikten sonra Kur butonuna tıklayınız:

 

Adım 8 – Kurulum Tamamlandı

Kurulum tamamlanarak yönetim ekranı görüntülenecektir.