NOT:

Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting ve Windows Bireysel Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

WordPress Nedir?

WordPressMDünyada en çok tercih edilen ücretsiz, açık kaynak kodlu, yönetim paneline sahip bir internet sitesi veya blog yayınlama sistemidir. Sürekli olarak güncellenmesinin yanında birçok ücretsiz eklenti ve tema desteğine sahiptir. Web siteniz için WordPress kurarak kolay bir şekilde web sitenizi ve içeriğinizi yayınlayabilirsiniz.

cPanel, Softaculous ile WordPress Kurulumu

Linux hosting paketlerimiz ile birlikte sunulan Softaculous uygulaması ile web siteniz için oldukça kolay bir şekilde WordPress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. cPanel ile WordPress kurulumu için;

Not: Öncelikle cPanel içerisinde yer alan Dosya Yöneticisi uygulamasını veya FTP hesabınız aracılığı ile web ana dizininize (public_html) giriş yapınız. İçerisinde yer alan index.htm, index.html veya index.php dosyalarını kaldırınız veya farklı bir dizine taşıyınız, aksi halde bir hata mesajı görüntülenecek ve yükleme işlemi tamamlanamayacaktır.

1.Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

hr4

2. Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

hr4

3.  “Uygulama Kurulumu” sekmesinde wordpress uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

hr4

4. Açılan sayfada gerekli alanları doldurunuz.
Web sitenizin www.alanadiniz.com şekilde açılmasını istiyorsanız Protokol kısmında “http://www.” seçeneğini işaretleyiniz. Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek için “Yükleme Dizini” kısmını boş bırakınız:

hr4

5. “Admin Account” başlığı altındaki bilgiler WordPress yönetim paneline giriş için kullanılacaktır. Admin Username ve Admin Password” Yönetici kullanıcı adı ve parolasıdır, güçlü bir parola oluşturduğunuzdan emin olunuz. “Admin E-mail” kısmında web sitesi yöneticisinin e-posta adını giriniz. “Select Language” kısmından kurulum dilinizi seçiniz:


hr4

6. Sayfanın alt kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Kurulum bilgilerini iletmek istediğiniz e-posta adresini Yükle butonu altındaki kısma girebilirsiniz:

hr4

Plesk 12 ile WordPress Kurulumu

WordPress, Plesk 12 paneli aracılığı ile Windows bireysel hosting hesaplarına kurulabilir. Ancak çok daha performanslı çalışması için WordPress yazılımını Linux hosting paketlerine kurmanızı önermekteyiz.

Plesk 12 ile WordPress kurulumu için:

1. Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

hr4

2. Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

hr4

3. “Uygulama Kurulumu” sekmesinde wordpress uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

hr4

4. Başvurular (Applications) sayfasına gidiniz. WordPress, Özel Uygulamalar başlığı altında görülebilir, “Kurun (Özel)” butonuna tıklayınız:

hr4

5. WordPress dosyaları kurulum için otomatik olarak indirilecektir:

hr4

6. Lisans Sözleşmesini kabul ederek “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

7. Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek istiyorsanız “kurulum konumu” olarak “www.alanadiniz.com/” dizininden sonraki kısmı siliniz:

hr4

8. Geri kalan seçenekler ile ilgili tercihlerinizi ve kurulum dilini belirledikten sonra “Kur” butonuna tıklayınız:

hr4

9. Kurulum tamamlanarak yönetim ekranı görüntülenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.