WordPress’i dilerseniz Turhost Gelişmiş Panel üzerinden, cPanel ya da Plesk Panel’e bağlanarak tek tıkla kolay bir şekilde kurabilirsiniz. WordPress otomatik kurulumu için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere, cPanel üzerinden WordPress manuel kurulumu hakkında bilgiler sunacağız.

1- Turhost panelde bulunan “Hizmetler > Hizmet Listesi” butonuna tıklayınız ve yönetmek istediğiniz Linux Hosting’in yanında bulunan “Yönetim” butonuna tıklayınız.

2- Açılan sayfada “Veritabanları” sekmesine tıklayınız ve İsim, Kullanıcı Adı, Şifre kısımlarını doldurarak veritabanınızı oluşturunuz. Not: Veritabanı bilgilerinizi not almayı unutmayınız.

3- WordPress son sürüme ait kurulum dosyalarını WordPress Türkiye sayfasından indiriniz.

4- Müşteri Panelinizden “cPanel’e Bağlan” ınız.

5- cPanel üzerinden “Dosya Yöneticisi” kısmına giriş yapınız.

6- Dosya Yöneticisi kısmında “Public_html” klasörüne çift tıklayarak giriş yapınız.

7- Public_html klasörüne girdiğinizde öncelikle klasörde bulunan tüm dosyaları seçerek dosyaları siliniz.
Not : “Dosyaları çöp kutusuna atmadan kalıcı olarak silin” seçeneğini işaretleyiniz.

8- Daha sonrasında “Yükle” butonuna basınız.

9- Açılan Sayfadan “Geçerli Dosyaların Üzerine Yaz” kutucuğunu işaretleyerek “Dosya Seç” butonuna tıklayarak WordPress Türkiye sayfasından indirdiğiniz dosyayı seçiniz.

İlgili dosya yükleme tamamlandığında mevcut sekmeyi kapatarak bir önceki sekmeye geliniz.

10- Yüklenen WordPress dosyasını seçerek “Çıkar” ikonuna tıklayarak “Extract File(s)” seçeneği ile dosya çıkarma işlemini tamamlayınız.

11- Dosyalar “WordPress” klasörünün içerisine çıkarılacaktır. WordPress klasörüne içerisine girerek tüm dosyaları seçiniz ve Taşı butonuna basınız. Acılan ara yüzde dosya yolunda yazan “WordPress” yazısını siliniz ve “Move File(s)” seçeneği ile dosyaları taşıma işlemini tamamlayınız.

NOT: Dosya taşıma işlemlerini tamamladıktan sonra tarayıcınızdan web sitenize giriş yapınız. Eğer web siteniz henüz yayında değil ise “DNS yönlendirmesi olmadan web sitemi görüntüleyebilir miyim?” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

12- Giriş yaptığınız web sitenizde WordPress ayar ekranı karşınıza gelecektir. “Başlayalım” ikonu ile ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

13- Ayar ekranında sizden istenen “Veritabanı İsmi”, “Kullanıcı adı” ve “Parola” kısımlarına ilk başta oluşturduğunuz veritabanı bilgilerinizi giriniz ve “Gönder” butonuna tıklayınız.

14- Veritabanı bilgilerinizi doğru girdiğinizde ayar dosyası ile veritabanınız bağlantıyı sağlayacak ve karşınıza Kurulum sayfanız gelecektir. Burada belirtilen yerlere, sitenizin bilgilerini giriniz ve alttaki “WordPress’i Kur” butonuna tıklayınız.

15- Artık WordPress manuel kurulum adımlarını tamamladınız ve web siteniz yayınlanmaya hazır.

Önemli Not: WordPress manuel kurulum adımları bittikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelebilir. Bu Chrome’un cookie özelliğinden kaynaklanan geçici bir sorundur. Bu sorunu daha hızlı aşmak için bilgisayarınızın cookie’leri temizleyebilir ya da modeminizi kapatıp 10 sn bekledikten sonra yeniden açabilirsiniz.

Limitsiz web sitesi barındırma özelliğine sahip hosting satın al, tüm web sitelerini tek bir hosting altında topla.