Bilgilendirme
Bu dökümantasyon “WordPress” bir sitenin taşıması baz alınarak hazırlanmıştır. Linux paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Bir hosting paketinden, diğer hosting paketine manuel taşıma yapmak istiyorsanız eğer, dökümanda bulunan adımları takip ederek taşıma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir firmadan, turhost’ta bulunan hosting veya bayi paketine taşımada bu adımları kullanabilirsiniz.

Web Sitemi Taşımak İstiyorum Nasıl Yapabilirim?

Web site taşıması yapmadan önce hosting yetkisine sahip olmalısınız. FTP bağlantısı kurabilmeniz önemli bir unsurdur. Dosya bazlı taşımaları indirip, aktarma yapılacağından dolayı Filezilla FTP bağlantısı ile bu işlemleri yapmanız daha kolaylık sağlayacaktır. Bunun dışında veritabanı yedeği ile bütün taşıma işlemlerinizi tamamlıyor olacaksınız.

Filezilla Bağlantısı Nasıl Kurulur?

FTP bağlantısı kurmak için hazırladığımız “FileZilla ile FTP Hesabına Bağlanma” adlı dökümanımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer farklı bir firmadan taşıma yapacaksanız eğer, hosting bilgilerini karşı firmadan edinip filezilla bağlantısı kurabilirsiniz.

Bağlantı kurabilmek için Filezilla programın’da ki alanlara yazılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

Sunucu : Alan Adı veya Hosting İP Adresi

Kullanıcı Adı : Hosting için tanımlanmış kullanıcı adı

Şifre : Hosting içi tanımlanan şifre

Port : Standart olarak 21’dir. Boş bırakarak bağlanabilirsiniz.

Bu şekilde FTP bağlantısı kurabilirsiniz. Eğer diğer firmada bulunan hosting paketine FTP bağlantısı kuramıyorsanız, ilgili firma ile iletişime geçmelisiniz.

Filezilla İle Dosya Nasıl İndirilir?

Adım 1 – Ana Klasör Yedeği

FTP bağlantısı kurunuz. Bağlantı kurulumu sonrası taşıma yapmak istediğiniz dosyaların bulunduğu klasöre sağ tıklayıp “İndir” sekmesine tıklayınız. ( Eğer ana sitenin taşımasını yapıyorsanız, Public_html adlı klasöre sağ tıklayarak indir sekmesini seçebilirsiniz. )

Adım 2 – Yedek Dizini

Dosya indirmeleri tamamlandığında, genel olarak filezilla programının kullandığı indirme alanı Kullanıcılar > bilgisayar kullanıcı adı klasörüne indirmektedir. Bu alan için bilgisayarınızın masaüstün’de bilgisayar adı ile olabilir. Eğer masaüstünde bulunmuyor ise sisteminizin kurulu olduğu bölümden Kullanıcılar(Users) kısmına giriş yaparakta görüntüleyebilirsiniz. ( C:\Users\Melih )

Yedeklerinizi aldıktan sonra indirdiğiniz klasörü yeni hosting paketine atarak kullanım sağlayabilirsiniz. Klasör taşımaları tamamlandıktan sonra veritabanı yedeklerinizi’de alıp aktarım yapmanız gerekmektedir. Aksi halde WordPress içeriğinde bulunan ayarlarınız,yazılarınız ve diğer bütün işlemleri kaybedebilirsiniz.
Yedekler Alındı Yeni Hostinge Aktarın!
İndirdiğiniz “Public_html” klasörünün içerisinde sizlerin WordPress kurulum dosyaları mevcut. Bu klasörü yeni hosting paketinizin ana dizinine atmanız durumunda diğer hosting’e yayın geçecektir. Dosya aktarımı tamamlandıktan sonra veritabanı yedeklerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Hosting Paketinde Yeni Veritabanı Oluşturma

Adım 1 – cPanel’e Bağlan

Yeni hosting paketiniz’de cPanel’e giriş yapınız.

Adım 2 – Veritabanı Sihirbazı

Mysql veritabanı oluşturmak için MySQL® Veritabanı Sihirbazı aracını kullanarak tek adımda kullanıcı ve veritabanı oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülerini takip ederek veritabanı oluşturabilirsiniz.

Veritabanı Oluşturuldu!
Kolay veritabanı oluşturma aracı ile yeni veritabanı ve kullanıcınız oluşturuldu.

WordPress Yeni Veritabanına Nasıl Bağlanır?

Adım 1 – cPanel’e Bağlan

Eski hosting paketinizden aldığınız yedekleri yeni hosting paketinize aktardıktan sonra, cPanel’e giriş yapınız.

Adım 2 – Dosya Yöneticisi

cPanel sayfasında Dosya Yöneticisi sekmesine tıklayınız.

Adım 3 – Public_html

Dosya yöneticisi ile hosting paketinde ki var olan klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Taşımasını yaptığınız klasöre giriş yapınız. ( Ana Site ise Public_html )

Adım 3 – Edit/Düzenle

Public_html klasörünün içerisinde bulunan wordpress dosyalarının arasında wp-config.php adlı klasöre sağ tıklayıp Edit / Düzenle sekmesine tıklayınız.

Adım 4 – Değişiklikleri Kaydet

Ekran görüntüsün’de belirtilen kısımları yeni veritabanı bilgileriniz ile değiştirip, Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayınız.

Yeni Veritabanı Güncellendi!
Yeni veritabanı bilgileriniz güncellendi. Veritabanı yükleme adımlarına geçebilirsiniz.

PhpMyAdmin İle Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır?

Adım 1 – PhpMyAdmin

cPanel yönetim panelinize giriş yapınız, Veritabanları başlığı altında bulunan PhpMyAdmin simgesine tıklayınız:

phpmyadmin-1

Adım 2 – Aktif Veritabanı

Sol sütundan yedeklenecek Veritabanını seçiniz:

phpmyadmin-2

Adım 3 – Dışa Aktar

Dışa Aktar seçeneğine tıklayınız:

phpmyadmin-3

Adım 4 – SQL Yedeği

Biçimin SQL olmasına dikkat ediniz ve Git butonuna tıklayınız:

phpmyadmin-4

Adım 5 – Yedek Alındı

Veritabanınız .sql dosyası olarak indirilecektir:

phpmyadmin-5

Veritabanı Yedeği Alındı!
PhpMyAdmin üzerinden yaptığınız veritabanı yedekleme işlemi tamamlandı. Şimdi diğer hosting paketine geri yükleme yapabilirsiniz.

PhpMyAdmin İle Veritabanı Yedekleri Nasıl Yüklenir?

Adım 1 – PhpMyAdmin

cPanel yönetim panelinize giriş yapınız, Veritabanları codealtında yer alan
PhpMyAdmin simgesine tıklayınız:

phpmyadmin-1

Adım 2 – İçe aktar

İçe Aktar butonuna tıklayınız, en fazla 50 mb büyüklüğündeki veritabanınızı seçiniz ve Git butonuna tıklayınız. 50 mb’tan büyük veritabanlarınızı aktarmak için dosyanızı bir FTP dizinine yükleyiniz ve teknik destek birimimize destek talebinizi iletiniz, teknik ekibimiz yükleme işlemi ile ilgili yardımcı olacaktır:

re-phpmy-1

Veritabanı Yedekleri Yüklendi!
PhpMyAdmin ile içe aktarım başarılı. Domain güncellemesi yaptıktan sonra web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Hosting’de Alan Adı Değişimi

Eski hostinginizde bulunan alan adını yeni hosting’e geçerken değiştirdiyseniz veya yeni bir domain’e taşıma yapıyorsanız, WordPress’in çalışabilmesi için ayarlarında güncelleme yapmalısınız. WordPress Alan adı değişimini yapmadan web sitenize giriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için hazırladığımız
WordPress Alan Adı Değişikliği adlı dökümanımızı inceleyebilirsiniz.

PhpMyAdmin Veritabanı İle WordPress Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri panelinize giriş yaparak Hosting hizmet yönetiminize giriş yapınız.

Adım 2 – cPanel’e Bağlan

Hosting hizmet yönetiminizde bulunan sol menüden, cPanel’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

Adım 3 – PhpMyAdmin Girişi

cPanel yönetim sayfasına giriş yaptıktan sonra, Veritabanları kategorisinin altında bulunan phpMyAdmin seçeneğine tıklayınız.

Adım 4 – Options/Ayarlar

phpMyAdmin yönetiminde bulunan sol menüde aktif olan veritabanlarınız sıralanmaktadır. Bu kısımda wordpress yazılımının kurulu olduğu veritabanına tıklayarak alt sekmede açılan kategorilerden wpwt_options seçeneğine tıklayınız.

Adım 5 – Alan Adı Değiştir

Açılan sayfada veritabanınızın wpwt_options tablosunun içeriği görünmektedir. Bu sayfada, site url & home satırlarında bulunan alan adlarını yenialan adınız ile değiştirmeniz gerekmektedir. ( Tabloda görülen alan adlarına çift tıklayarak düzenleyebilirsiniz.)

Dikkat!
Bu değişikliği yaptıktan sonra eklediğiniz yazılar veya yazı içeriklerinde ki linkler değişim göstermeyebilir. Eski alan adına yönlenip yazılarda hata alabilirsiniz. Bu sorun için genel olarak tüm sorguları değiştirmek için SQL komutu kullanmanız gerekir. Bu işlemleri yapmadan önce kesinlikle veritabanı yedeğini almayı unutmayınız.
Manuel Yedekleme İşlemleri Tamamlandı!
Manuel taşıma işlemleri tamamlanmıştır. Web sitenizi ziyaret ederek yeni hosting paketiniz’den yönetmeye başlayabilirsiniz.