Alan Adınızı Google Blogger Sayfanız ile Kullanın

Gerekli DNS Kaydı değişikliklerini ekleyerek kayıtlı alan adınızı Google Blogger hizmetinde yer alan kişisel bloğunuz ile kullanabilirsiniz. Böylece blog sayfanız alan adınız ile yayın yapacak ve web tarayıcılarına alan adınızı giren kullanıcılar blog sayfanızı görüntüleyebilecektir.

Alan Adınızı Blogunuza Eklemek İçin:

Adım 1 – Blogger Ayarlar

Blog yönetim sayfanıza giriş yapınız ve Ayarlar bağlantısına tıklayınız:

1

Adım 2 – Yayıncılık

Ayarlar sayfasında Yayıncılık başlığı altında yer alan “+Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın” seçeneğine tıklayınız:

2_1

Adım 3 – Alan Adını Ekle

Üçüncü taraf alan ayarları kutucuğuna bloğunuz ile kullanmak istediğiniz alan adınızı www.alanadiniz.com şeklinde giriniz ve Kaydet butonuna tıklayınız:

4

Adım 4 – DNS Ayarları

Bir adet hata ile birlikte 2 adet CNAME Kaydı görüntülenecektir. Bu iki adet CNAME kaydını şu şekilde not olarak alınız:

5

cname_table_g

Bilgilendirme
Birinci satırda yer alan www ve ghs.google.com adresleri sabittir, ancak ikinci satırda yer alan İsim ve Değerler özel bilgilerdir ve blog yönetim sayfanızdan sizin edinmeniz gerekmektedir.

 

Adım 5 – Alan Adı Listesi

Yukarıdaki bilgileri not aldıktan sonra Turhost.com kullanıcı panelinize giriş yapınız: Alan Adlarınız > Gelişmiş Domain Yönetimi butonuna tıklayarak yönlendirme yapacağınız alan adınızın gelişmiş yönetim paneline giriş yapınız:

 

Adım 6 – Name Server Değiştir

İsim Sunucuları sekmesine gidiniz ardından isim sunucularını dns1.turhost.com ve dns2.turhost.com olarak değiştiriniz:

Adım 7 – DNS Yönetimi

Domain DNS Yönetimi sekmesine gidiniz. Tablo içerisinde yer alan “CNAME  ----  www.alanadiniz ----- alanadiniz.com” şeklindeki kaydı bulunuz (Tablonun ikinci sayfasında yer alabilir) ve Düzenle butonuna tıklayınız, Değer kısmına bu dökümanın 4. adımında belirtilen ghs.google.com adresini giriniz, ardından Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayınız:

Adım 8 – Yeni Kayıt Oluştur

Alt kısımda yer alan Yeni Kayıt Ekle kısmına geliniz, Tür: CNAME, seçiniz İsim kısmına bu dökümanın 4. adımında yer alan İsim ve Değer tablosunun ikinci satırındaki isim ve değeri giriniz. Yeni Kayıt Oluştur butonuna tıklayınız:

Adım 9 – URL Yönlendirme

Sol kısımda yer alan URL Yönlendirme sayfasına gidiniz, Alan Adınız kısmını olduğu gibi bırakınız Yönlenecek Sayfa kısmına www.alanadiniz.com şeklinde alan adınızı giriniz ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayınız:

Adım 10 – Blogger Onayı

Tekrar Blogger > Ayarlar sayfanıza gidiniz, Yayıncılık başlığı altında yer alan “+Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın” bağlantısına tıklayarak alan adınızı giriniz ve Kaydet butonuna tıklayınız,

4

Adım 11 – Yönlendirme Tamamlandı

Alan adınız eklenecektir. Gerçekleştirdiğiniz değişiklikler 1 gün içerisinde etkin olacak ve blog sayfanız özel alan adınız ile yayın yapmaya başlayacaktır:

YON_OK_END

Adım 12 – Siteniz Aktif

Değişiklikler etkin olduktan sonra blogunuz alan adınız ile yayın yapmaya başlayacaktır:

YON_OK_ST