RAA (Registrar Accreditation Agreement) kayıt operatörü Akreditasyon sözleşmesidir. ICANN tarafından hazırlanan politika ve kuralları içermektedir.

Domain işlemleri, ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde işlem yapılmaktadır. Bu prosedürler otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapınca geçerliliği olan değiştirilmeyen kurallardır ve tüm domain uzantılarını kapsamaktadır.

Domain tescil sürecinde ICANN RAA email onayı olarak belirtilen bir doğrulama sürecini zorunlu kılmıştır. Domain adresinizi kayıt ederken kullanmakta olduğunuz eposta adresine Registrar tarafından bir onay epostası gönderilmektedir. Bu epostada gönderilen linkin domain kayıt işleminden sonra 14 gün içinde onaylanması gerekmektedir. Aksi durumda domain geçici olarak registrar tarafından askıya alınacaktır. Bu işlem 2015 yılından önce domain kayıt etmiş olan kullanıcıların whois epostalarında değişiklik yapmaları durumunda da geçerlidir.

Kayıt olurken kullandığınız eposta adresiniz hatalı ise domain eposta değişiklik sürecinin çalıştırılması gerekmektedir. Bu işlem için Kayıt operatörleri (Registrar) firmalar whois bilgilerini doğrulayacak resmi bir belge başvuru dilekçesi isteyebilir.

.tr domain tescilleri bu süreçten etkilenmeyecektir.

RAA eposta onay süreci şu şekilde olacaktır.

  1. Domainin Yönetici E-mail adresine onay mailinin gönderilmesi.
  2. Mail üzerinden onay verilmediği takdirde 7. Ve 14. Günlerde bilgilendirme maillerininin gönderilmesi.
  3. 14. gün sonunda onay verilmediyse domainin askıya alınması.

Mail onayı yapılmadığı sürece domain askıda kalacaktır.

 

Tescil edilmiş domainlerde işleyiş ise; kontak bilgisi güncelleme ve transfer başvurularında tescil sürecindeki e-mail onay süreci aynı şekilde uygulanacaktır.