Domain uzantıları (.COM, .NET, .ORG, .BİZ, .TV, .İNFO) uzantılarının transfer işlemleri 7 gün içerisinde tamamlanmaktadır.Bu süreç ICANN tarafından belirlenmiş ve standart bir süreçtir.

 

IRTP – Transfer Süreci Nedir ? Nasıl İlerler ?

Domain Transferi Yapılabilmesi İçin Aşağıdaki Koşulların Sağlanması Gerekmektedir.

 1. Alan adı tescil edildikten sonra en az 60 gün geçmiş ve bitiş süresine 20 günden fazla zaman kalmış domainler transfer edilebilir.(20 gün zorunlu değildir fakat her hangi bir sorun çıkması sonucunda tekrar transfer işlemi başlatma süreci başlayacaktır.)
 2. Alan adı iletişim ( kontak ) mailinin çalışır durumda olması gerekmektedir.
 3. Transfer isteğinde bulunan kişinin transfer edilecek domainin sahibi olması veya sahibinin onayının olması gerekmektedir.
 4. Domainin durumu active olması gerekmektedir. ( Domain kilidinin kaldırılması )
 5. Alan adını transfer edecek kişinin epp(Transfer) koduna sahip olması gerekmektedir. Bu kod domain kaydının bulunduğu firma üzerinden alınması gerekmektedir.
 6. Başvurduğunuz domain için yeterli şartlara sahip değilseniz öncelikle gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde yapmış olduğunuz transfer işlemi başvurusu olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Transfer süreci ile ilgili notlar

 • Alan adınızı turhost.com firmasına transfer ettiğinizde domaininiz 60 günlük transfer kilidinde değil ise alan adınız, 1 yıl olarak yenilenecektir.
 • Domaininizi transfer etmek ile birlikte, domain bitiş süresini 1 yıl uzatmış olacaksınız ve bunun yanında sadece 1 yıl tescil ücreti ödeyeceksiniz.

Bilgilendirme
Alan adınızın yenilemesini veya whois bilgilerinde güncelleme yapmanız durumunda alan adınız 60 günlük transfer kilidine takılmış olacaktır. Alan adı 60 günlük transfer kilidinden çıkması mümkün değildir. Transfer işlemlerini ancak 60 gün sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda domain transferi gerçekleştirilemez.

 • Transfer işleminde kontak mailine gönderilen onay mailinin onaylanmaması veya geç yanıt verilmesi.
 • Domainin kayıtlı olduğu firmanın transfer işlemini kabul etmemesi
 • Başvuru yaptığınız domainin transfer işlemi kabul edilmemesi

 

Transfer siparişi geçtiginiz tarihin bir önemi bulunmamaktadır. Transfer işlemi her yenileme talebinde bu 7 günlük transfer süreci yeniden başlamaktadır.

Örnek : Domaininizin transfer şifresi doğru fakat üzerinde kilit var ve transfer başlangıç sipariş tarihiniz 24.04.2016 olduğunu varsayarsak, domainin kilidini 27.04.2016 de kaldırdığınız taktirde transfer işleminiz 27.04.2016 tarihi itibari ile 7 günde tamamlanacaktır.

.TR domainlerin transfer işlemleri evrakla yapıldığından dolayı uygun evrak gönderimi doğrultusunda transfer işlemi .TR yönetiminin yoğunluguna bağlı olarak 2 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Evrak gönderimi olmadığında süreç başlayamamaktadır.

Ülke uzantılarında  (.TC, .RU, .ES, vb.)  transfer işlemi tarafımızca sağlanmamakta olup, sadece kayıt işlemi yapılmaktadır.  (Ülke uzantıları (CCTLD) domain transfer koşulları da GTLD domain transfer koşulları ile aynıdır.)