Bilgilendirme
Bu döküman “.com, .net, ve .org” uzantılı alan adları için geçerlidir. Silinme süreci ve ücretler diğer uzantılı alan adları için farklılık gösterebilir.

Süresi Geçen Alan Adlarının Tekrar Kayıt Edilmesi ve Silinme Süreci

Hizmetlerinizde kesinti yaşamamanız için alan adınızı bitiş süresi geçmeden yenilemeniz önerilmektedir. Diğer taraftan alan adları yaşanan anlaşmazlıklar, iletişim kopukluğu, sahtekarlık vb. nedenlerle yenilenemeyebilmektedir. Bu nedenle ICANN kurumu belirlediği politikalar ile alan adı silinme sürecini evrelere ayırmaktadır.

Buna göre kayıt/tescil tarihi sona eren bir alan adı 36 günlük bir
Renew Grace Period dönemine alınır. Bu dönemde alan adı tescil ücreti + gecikme ücreti ödenerek tekrar kayıt edilebilir.

Sonrasında alan adı Backorder kayıt sürecine girebilir. Bu durumda alan adı herkes tarafından kayıt edilebilmektedir. Bu süre 6 gündür. Bu süreden sonra alan adı “Redemption Grace Period” sürecine alınabilir.

Bu dönemden sonra halen kayıt edilmeyen alan adları Redemption Grace Period adı verilen 30 günlük cezalı duruma düşer. Cezalı durumdaki alan adları 120$ + KDV dahil tescil ücreti ödenerek tekrar kayıt edilebilir.

Bu süreç sonunda da kayıt edilmeyen alan adları Pending Delete sürecine girer, 5 günlük bu dönem içerisinde alan adı yenilenemez.

“Pending delete” süresi sona eren alan adları artık tamamen açığa alınır ve
herkes tarafından kayıt edilebilirler.

Bilgilendirme
Tescil süresi sona eren alan adlarının isim sunucuları kullanım sözleşmesi kapsamında değiştirilebilir ve Registrar (kayıt firması) tarafından belirlenen herhangi bir web sitesine yönlendirilebilir. Bu nedenle tarihi geçen alan adları genellikle farklı web sitelerine yönlendirilmektedirler.

Domain Bitiş >0 – 36 Gün36 – 42 gün42 – 65 gün65 – 70 GünTescil Sonu
WHOIS Durumu:Renew Grace PeriodPending Delete+ Backorder PeriodRedemption Grace PeriodPending DeleteKayda Müsait
Kayıt Durumu:Domain Sahibi YenileyebilirHerkes Kayıt EdebilirDomain Sahibi YenileyebilirKimse Kayıt EdemezHerkes Kayıt Edebilir
Yenileme Ücreti:Tescil Ücreti + Gecikme ÜcretiTescil Ücreti+İhale ücreti100$ + Tescil Ücreti + KDVTescil Ücreti

Bilgilendirme
Yukarıda belirtilen dönem süreleri, Üst Seviye Alan Adlarına (.tld)  ve Kayıt firmalarına (Registrar) göre değişiklik gösterebilir.

Bilgilendirme
“Auto-Renew Grace Period ve Redemption Grace Period” döneminde alan adları sadece eski tescil sahibi tarafından yenilenebilir. Ancak “Pending Delete” süreci sonunda alan adları herkes tarafından kayıt edilebilir olacaktır.

Sona eren alan adlarının yenilenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için
ICANN Bilgi Sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.