WordPress eklenti kullanımı ile seçmiş olduğunuz temanın tasarımı ve işlevselliğini arttırdığı gibi web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların daha interaktif bir sayfa deneyimi yaşamasını sağlar.  Sosyal medya paylaşımları, bildirim eklentileri, üyelik eklentileri, SEO eklentileri, güvenlik ve hız eklentileri, yorum, puanlama ve geri bildirim eklentileri bunlardan bazılarıdır. Sitenizin popülerliğini arttırmak, daha fazla okuyucuya ulaşmak, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.

Web sitenizde oluşturduğunuz blog yazıları veya yorum yapılabilecek alanlarda botlar tarafından spam yorum gönderilebiliyor. Sadece yorum kısımları değil “Kullanıcı Girişi” sayfalarında’da spam girişler veya kötü niyetli kişilerin yaptığı giriş denemeleri gerçekleşebiliyor. Bunu engellemek için her işlemde bir robot doğrulaması yapılması yeterli olacaktır. Bu durumu engellemek için “Google Captcha” eklentisidir. Eklenti kurulumu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Google Captcha Eklentisi Nasıl Kurulur?

1- WordPress yönetim paneline girdikten sonra sol menüde “Eklentiler” butonunun üzerine geliniz. Sağ tarafa doğru açılacak olan alt menü de “Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız.

2- Açılan sayfada sağ tarafta eklenti arama bölümü görünmekte. Arama bölümüne “Google Captcha” eklenti adını yazınız. Alt tarafta otomatik olarak eklenti karşınıza çıkacaktır.

3- Alt tarafta gelen eklentinin sağ tarafında bulunan “Hemen Yükle” butonuna tıklayınız. otomatik olarak kurulum gerçekleşecektir.

4- Kurulum tamamlandıktan sonra aynı bölümde “Etkinleştir” olarak mavi bir buton görünecektir. Etkinleştir butonuna tıklayınız ve eklentiyi aktif ediniz.

5- Eklenti kurulum adımlarını gerçekleştirdikten sonra, WordPress sol menüde bulunan “Google Captcha” sekmesine tıklayarak “Settings” kısmına ilerleyiniz ve API ayarlarını düzenlemek için “Get the API Keys” sayfasına tıklayınız.

6- Google sayfasına ilerlediğinizde karşınıza çıkacak form’u ekran görüntüsünde ki gibi doldurunuz.

 

7- Formu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayınız. Karşınıza gelecek sayfada Site Key ve Secret Key oluşmuş olacaktır.

 

8- Bu kodları eklenti ayarlarında bulunan kutucuklara ekleyerek “Kaydet” butonuna tıklayınız. Ardından otomatik olarak eklenecektir. Eklenecek bölümleri “Enable reCAPTCHA for” başlık altından seçim yapabilirsiniz.

Kişisel becerilerinizi sergileyeceğiniz, hobilerinizi ya da tecrübeleriniz hakkında bilgi vereceğiniz bir blog sitesi kurmak için WordPress Hosting paketlerimize göz atabilirsiniz.