WordPress eklenti kullanımı ile seçmiş olduğunuz temanın tasarımı ve işlevselliğini arttırdığı gibi web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların daha interaktif bir sayfa deneyimi yaşamasını sağlar.  Sosyal medya paylaşımları, bildirim eklentileri, üyelik eklentileri, SEO eklentileri, güvenlik ve hız eklentileri, yorum, puanlama ve geri bildirim eklentileri bunlardan bazılarıdır. Sitenizin popülerliğini arttırmak, daha fazla okuyucuya ulaşmak, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.

Web sitenizde oluşturduğunuz blog yazıları veya yorum yapılabilecek alanlarda botlar tarafından spam yorum gönderilebiliyor. Sadece yorum kısımları değil "Kullanıcı Girişi" sayfalarında’da spam girişler veya kötü niyetli kişilerin yaptığı giriş denemeleri gerçekleşebiliyor. Bunu engellemek için her işlemde bir robot doğrulaması yapılması yeterli olacaktır. Bu durumu engellemek için "Google Captcha" eklentisidir. Eklenti kurulumu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Google Captcha Eklentisi Nasıl Kurulur?

Adım 1 – Yeni Eklenti

WordPress yönetim paneline girdikten sonra sol menüde “Eklentiler” butonunun üzerine geliniz. Sağ tarafa doğru açılacak olan alt menü de “Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız.

 

Adım 2 – Google Captcha

Açılan sayfada sağ tarafta eklenti arama bölümü görünmekte. Arama bölümüne
"Google Captcha" eklenti adını yazınız. Alt tarafta otomatik olarak eklenti karşınıza çıkacaktır.

Adım 3 – Eklenti Etkinleştir

Alt tarafta gelen eklentinin sağ tarafında bulunan "Hemen Yükle" butonuna tıklayınız. otomatik olarak kurulum gerçekleşecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra aynı bölümde “Etkinleştir” olarak mavi bir buton görünecektir. Etkinleştir butonuna tıklayınız ve eklentiyi aktif ediniz.

Adım 4 – Captcha Ayarları

Eklenti kurulum adımlarını gerçekleştirdikten sonra, WordPress sol menüde bulunan “Google Captcha” sekmesine tıklayarak “Settings” kısmına ilerleyiniz ve API ayarlarını düzenlemek için "Get the API Keys" sayfasına tıklayınız.

Adım 5 – Google Captcha Ayarları

Google sayfasına ilerlediğinizde karşınıza çıkacak form’u ekran görüntüsünde ki gibi doldurunuz.

 

Adım 6 – Site key ve Secret Key

Formu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayınız. Karşınıza gelecek sayfada Site Key ve Secret Key oluşmuş olacaktır.

 

Adım 7 – Ayarları Kaydedin

Bu kodları eklenti ayarlarında bulunan kutucuklara ekleyerek “Kaydet” butonuna tıklayınız. Ardından otomatik olarak eklenecektir. Eklenecek bölümleri
Enable reCAPTCHA for” başlık altından seçim yapabilirsiniz.

İşlem Başarılı
Kişisel becerilerinizi sergileyeceğiniz, hobilerinizi ya da tecrübeleriniz hakkında bilgi vereceğiniz bir blog sitesi kurmak için WordPress Hosting paketlerimize göz atabilirsiniz.