Özellikle içerik sitelerinin en büyük sıkıntılarından biri içeriklerin altına gelen spam yorum istekleridir. Web sitenize gelen spam yorumları 2 şekilde engelleyebilirsiniz. WordPress panelinden yorumları kapatmak ya da aşağıdaki adımları uygulayarak Captcha eklentisi kurulumu yapabilirsiniz.

Önemli Not: Yazıda kurulumu yapılan eklenti örnek olarak alınmıştır. Eklenti kurulumu yapmadan önce, kurmak istediğiniz eklentinin indirilme sayısını, güncelleme sürümlerini ve temanıza uyumluluğunu kontrol ediniz.

1- WordPress yönetim paneline girdikten sonra sol menüde “Eklentiler” butonunun üzerine gelin. Sağ tarafa doğru açılacak olan alt menü de “Yeni Ekle” sekmesine tıklayın.

2- Açılan sayfada sağ tarafta eklenti arama bölümü görünmektedir. Arama bölümüne “Google Captcha” yazın. Çıkan sayfada eklenti ilk sırada görünecektir “Hemen Kur” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

3- Kurulum yapıldıktan sonra aynı bölümde “Etkinleştir” butonu görünecektir. Etkinleştir butonuna basıp eklentiyi aktifleştirebilirsiniz.

4- Etkinleştirme yapıldıktan sonra sol menüde “Google Captcha” bölümü gelecektir. Bu bölümde sekmenin atlında olan “Settings” sekmesine tıklayın.

Bu bölümde “Site Key” & “Secret Key” lisanlarını Google tarafından almanız gerekmektedir. Kırmızı işaretli olan “Get The API Keys” yazısına tıklamanız durumunda API için Google sayfasına yönlendirileceksiniz.

5- Açılan sayfada google’nin captcha için belirlediği şartlar mevcuttur.

  • Label: Captcha uygulamasında kullanacağınız isim.
  • Kullanıcağınız captcha uygulamasını seçin.
  • Domains: Bu kısma domaininizi yazın.
  • Daha sonra koşulları kabul edip alt taraftaki “Register” butonuna tıklayın.

6- “Site Key” & “Secret Key” Google tarafından size özel olarak verilecektir.

Uyarı: Google tarafından verilen bu API (KEY) numaraları size özel verilmiştir. Kimseyle paylaşmayın.

7- WordPress panelindeki captcha ayarları kısmına gelip “Site Key” & “Secret Key” API’lerini kopyalayın.

8- API kodlarını yapıştırdıktan sonra sağ bölümde “Save Changes” ismi ile mavi butona tıklayıp aktifleştirin.

Yorumlarınızı denemek için her hangi bir yazınızın yorumlarına girip kontrol edebilirsiniz.