LiteSpeed Cache Eklentisi, gelişmiş önbellek yönetimi ve optimizasyon özellikleri ile web sitenizdeki performans sorunlarını tek bir panelden çözümleyebilirsiniz. LiteSpeed tarafından yapılan cache eklentisi wordpress tarafında bir çok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Cache eklentileri arasında en basit kullanıma sahip yönetimi ile web sitelerinde yarattığı etki büyük ölçüde farkedilmektedir.

Eklentinin kendi içerisinde barındırdığı resim optimizasyon eklentisi ile birlikte daha hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Saatlik kredi tanımlaması yapan ve resimleri %80 oranında küçültebilen bir yapıya sahiptir. LiteSpeed Cache boyut anlamında sadece CSS,JS gibi dosyaları değil JPG,PNG gibi bir çok resim uzantısınıda en iyi şekilde küçültmektedir.

LiteSpeed cache eklentisi kullandığınız temaya göre ayarları değişiklik gösterebilmektedir. Bu ayarları standart düzeyde ama web sitesinde %90 oranında etkisini gösteren bir optimizasyon ayarı önereceğiz. Bu ayarları yapmadan önce yedeklerinizi her ihtimale karşı almanızı öneririz. Her hangi bir tehlikesi olmamasına rağmen tasarımsal farklılıklarda veya özel yapılarda değişiklik gösterebilir.

LiteSpeed cache eklentisini kurmak için blog sayfamızda yayınladığımız “LiteSpeed Cache Eklentisi ile WordPress Siteleriniz Çok Daha Hızlı!” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu eklentinin en etkili optimizasyon ayarlarını sizlere aktaracağız. İşlemlere başlamadan önce eklentinin kurulu olduğundan emin olunuz.

LiteSpeed Cache Önerilen Ayarlar

Öneride bulunacağımız bu ayarların hepsini web sitenize uyguladığınızda olumlu derecede etki alabilirsiniz.

Adım 1 – LiteSpeed Ayarlar

LiteSpeed kurulumundan sonra sol menüden LiteSpeed Cache > Settings kısmına giriş yapınız.

 

Adım 2 – Gelişmiş Ayarlar

LiteSpeed Cache yönetim sayfasından sağ tarafta bulunan Show Advanced Options butonuna tıklayınız.

 

Adım 3 – Optimize

Görselde belirtildiği gibi Optimize sekmesine tıklayınız. Ardından açılan ekranda görselde belirtildiği gibi ayarları yaptıktan sonra Save Changes butonu ile ayarları kaydediniz.

 

Adım 4 – Tuning

Görselde belirtildiği gibi Tuning sekmesine tıklayınız. Ardından açılan ekranda görselde belirtildiği gibi ayarları yaptıktan sonra Save Changes butonu ile yarları kaydediniz.

Bundan sonraki alanlarda her hangi bir değişiklik yapmayınız. LiteSpeed cache eklentisinin default ayarlarının kalması optimizasyon açısından daha sağlıklı olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra resim optimizasyonu yapmadıysanız aşağıdaki adımları izleyerek resim optimizasyonu’da yapabilirsiniz. Bu şekilde web sitenizde kullandığınız resim boyutlarını düşürmüş olacaksınız. Kullanılan resimler eğer HD ve boyutları büyük dosyalar ise web sitenizin hemen hemen büyük bölümünü resimler kaplayacaktır. Buda web sitesinde yavaşlık yaşamanıza neden olabilecek bir sebeptir.

 

LiteSpeed Cache Resim Optimizasyonu

Adım 1 – İmage Optimization

Sol menüde bulunan LiteSpeed Cache kategorisinde açılan İmage Optimization alt sekmesine tıklayınız.

 

Adım 2 – Optimize Başlat

Açılan İmage Optimization sayfasında eğer kurulu değil ise
Initialize Optimization butonuna tıklayınız ve kurulumu yapınız.

 

Adım 3 – Görselleri Sıkıştır

Kurulum tamamlandıktan sonra ilk adımda “100” Kredi tanımlanacaktır. 1 Kredi 1 görsele eşittir. Send Optimization Request butonuna tıkladıktan sonra resim optimizasyon işlemleri başlamış olacaktır.

 

Resimlerin optimizasyonu hemen gerçekleşmeyecektir. Bu adımı başlattıktan bir süre sonra tekrardan kontrol edebilirsiniz. Resimler otomatik olarak optimize olacaktır. Gelişmiş ayarlarda yapılan ayarlar bir sonraki resim eklemenizde otomatik olarak optimize edecektir. Bu şekilde tekrar tekrar bu işlemi yapmamış olacaksınız.

Bu ayarları gerçekleştirdikten sonra sitenizin hız testini yapabilirsiniz.  Web site hız testini nasıl yapacağınız hakkında bilgi almak için hazırladığımız “Web Sitenin Detaylı Hız Analizi Nasıl Yapılır?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hosting paketlerimizde LiteSpeed cache eklentisinin önerilen ayarları hazır olarak gelmektedir. Ancak sorun yaşamanız durumunda bu ayarları optimize etmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.