Web sitenizin Google, Yandex ve Bing gibi ara motorları tarafından daha hızlı indekslenmesini sağlamak için her tarayıcıya tek tek kaydetmeniz gerekmektedir. Kayıt işlemini yaptıktan sonra, ilgili arama motoru tarafından web sitenize ait tüm dosyalar taranacaktır. Tarama işlemi için herhangi bir zaman belirtmek imkansızdır. Bu süre tamamen arama motoru tarafından belirlenir.

Web Sitenizi Google’a Nasıl Kaydedersiniz?

Adım 1 – Google Adresi Ekle

Yayınlamış olduğunuz web sitenizi Google’a kayıt etmek için https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresine tıklayınız. Açılan sayfada URL kısmına web sitenizin adresini giriniz. Yorumlar kısmına dilerseniz, siteniz ile ilgili kısa bir açıklama yazabilirsiniz. Daha sonra Adres Ekle butonuna tıklayınız.

Adım 2 – İşlem Kayıta Alındı

İşleminiz tamamlandığında aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız. Bu adımdan sonra, Google botları siteniz dosya ve URL’lerini tarayacaktır.

Diğer arama motorlarına kayıt işlemlerini de aynı şekilde yapabilirsiniz.

  • Sitenizi Yandex’e kaydetmek için; https://webmaster.yandex.com/site/indexing/reindex
  • Bing’e kaydetmek için; https://www.bing.com/toolbox/submit-site-url sayfalarına tıklayınız.

Adım 3 – Google’da Görünüm

Sitenizin indekslerini kontrol etmek için çeşitli tool’lar kullanabilirsiniz. Dilerseniz, tarayıcı kısmına site:alanadiniz.com yazarak arama yaptığınızda, index alan sayfalarınızı görebilirsiniz.

Sitenizi arama motorlarına en doğru şekilde tanıtabilmeniz için site ile ilgili tüm çalışmalarınızı bitirdikten sonra kayıt işlemini yapmanızı tavsiye ederiz. Son olarak, robotların en doğru şekilde sitenizi tarayabilmesi için sitemap.xml ve robots.txt dosyanızı, SEO standartlarına göre düzenlemenizi öneririz.