Bilgilendirme
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Web sitelerinin indexlenmesi için arama motorlarının yaptıkları, otomatik arama botları ile web sitelerinizi ziyaret ederek yeni gönderilerinizi, resimleri ve tamamen içeriği sıralamaya eklemek için indexlemektedirler. Bu indexlemeler sırasında bazı arama motorlarının botları web sitesine aşırı yoğunluk yaratmakla birlikte anlık CPU kullanımlarınıda yükseltmektedir.

Botlar anlık olarak sitenizde bulunan bütün sayfaları gezdiği için CPU değerleriniz yükselecek ve trafik kotanız yükselecektir.
Arama motorlarının botları web sitenizi ziyaret ettiğinde anlık yükselişler web siteye erişimi kapatabilir. Bundan dolayı bazı arama motorlarının botlarını kapatmak en doğru seçimdir.

Turhost bot engelleme modülü ile birlikte “Yandex, Majestic12, ahrefs, Baiduspider” gibi botları engellemek mümkündür. Aşağıdaki adımları izleyerek botların ziyaretini engelleyebilir veya açabilirsiniz.

cPanel Bot Engelleme Modülünün Kullanımı

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri panelinize giriş yapınız. Üst menüden Hizmetler > Hizmet listesi sekmesine tıklayınız ve işlem yapacağınız hosting paketinin sağ tarafında bulunan Yönet butonuna tıklayınız.

Adım 2 – cPanel’e Bağlan

Hosting yönetim panelinden sol menüde bulunan cPanel'e Bağlan seçeneğine tıklayarak cpanel’e giriş yapınız.

Adım 3 – Bot Engelleme Modülü

cPanel’e giriş yaptıktan sonra üst tarafta ki arama bölümüne Bot yazınız. Arama sonrası çıkan Turhost Bot Engelleme Modülü çıkan sekmeye tıklayınız.

 

Adım 4 – Engelle ve Kaydet

Açılan sayfada engellemek istediğiniz bot’un başında bulunan kutucuğu işaretleyerek Kaydet butonuna basınız. İşaretlediğiniz yandex botları engellenecektir.