Site haritaları google tarafından önem verilen bir analiz sayfası olarak kabul edebiliriz. SEO tarafında büyük önem taşıyan site haritaları, google tarafından indexleme sırasında sayfalamaları doğru iletmek için yapılandırılan bir sistem diyebiliriz. Site haritası, Web site üzerinde ki tüm sayfaların linklerini arama motorlarına bir liste halinde iletmesi ve arama motorlarının siteyi daha doğru tanımalarına olanak tanır.

Site haritalarından daha kullanışlı ve hızlı bir navigasyona sahip olduğumuz için gereklilik duymayabilirsiniz. Ancak site haritaları bugün SEO açısından önemli bir yere sahiptir. Site haritalarının neden bu kadar önemli olduğunu sıralayalım:

  • Web sitesinin arama motorlarına görünürlülüğünü arttırır ve daha hızlı tarama yapılmasını sağlar.
  • Site haritaları, web sitenizde yapılan değişiklikler hakkında arama motorlarına bilgilendirme verir.
  • Çok sayıda sayfaya sahip veya iyi yapılandırılmamış büyük web sitelerinin, arama motorlarına daha doğru bir şekilde taranmasına yardımcı olur.

Şimdi konumuza geri gelecek ve nasıl oluşturulacağı konusunda öneride bulunacağımız bir eklenti bulunuyor. Google tarafından geliştirilen ve çok sayıda web sitesinin kullanmış olduğu Google XML eklentisidir. Bu eklenti diğer XML eklentilerine göre daha toplu ve taramalara daha hızlı yanıt veren yapıdır. Eklenti kurulumu sonrası otomatik olarak XML oluşturulur ve taramalar için arama motorlarına çağrı yapılır. Aşağıdaki adımları takip ederek Google XML eklentisinin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Adım 1 – Yeni Eklenti

WordPress admin panelinize giriş yapınız ve sol menüden
Eklentiler > Yeni Ekle seçeneğine tıklayınız.

Adım 2 – Eklenti Yükle

Eklenti kurulumunda sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna Google XML yazınız ve karşınıza çıkan eklentilerden görselde belirtilen
Google XML Site Haritaları eklentisinin sağ tarafında bulunan
Hemen Yükle butonuna tıklayınız.

 

Adım 3 – Etkinleştir

Kurulum tamamlandıktan sonra Etkinleştir butonuna tıklayarak eklentiyi aktifleştiriniz.

 

Adım 4 – Sitemap Hazır

Daha sonrasında otomatik olarak site haritası google xml eklentisi tarafından oluşacaktır. Görüntülemek için siteadi.com/sitemap.xml adresine giderek görüntüleyebilirsiniz.