Bilgilendirme

Bu dökümantasyon WordPress Uygulaması için geçerlidir. WordPress eklentileri veya temaları ile ilgili bir yazılım desteğimiz bulunmamaktadır.

WordPress uygulaması birçok web sitesi tarafından kullanılan bir CMS uygulamasıdır. Oldukça kapsamlı bir yapıya sahip olması ile birlikte birçok tema ve eklenti seçeneğine sahiptir. Her sektöre özel olarak tema seçenekleri bulunan ve her zevke hitap edebilen eklentilerde bulunmaktadır. WordPress çok fazla kullanıldığı için zararlı kod içeren yazılımlarda yapanlar bulunuyor. Gerek tema gerekse eklenti içlerinde çalışma sırasında reklamlardan para kazanmak için virüsler atılabiliyor. Bunlar web sitenize zarar vermeden ve size farkettirmeden giriş yapan ziyaretçileri farklı reklamlara yönlendiriyor ve para kazanabiliyorlar.

Bu tip zararlı atılımları durdurmak için uygulamalar geliştirildi ancak yazılım içerisinde her zaman farkedilemeyen kodlarda çıkabiliyor. Bunları tespit edebilen belirli yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımlar genellikle bakımlarda ve diğer özel işlemlerde kullanılmaktadır. Ücretsiz olması ile birlikte yazılım içeriklerinde ki siteye zarar verebilecek kodları ve bozuk kodları bularak bilgilendirme sağlıyorlar. Bu uygulamadan aldığınız yönergeleri kullanmak için bir yazılımcıdan yardım alarak veya kendi bilginizi kullanarakta yapmanız mümkündür.

Lütfen Okuyunuz!
İşlemleri tamamlamadan önce yedek almayı unutmayınız.
Yazılım ve tasarım konusunda desteğimiz bulunmamaktadır.

WordPress Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Önerisinde bulunacağımız program sadece dosya taraması yapmaktadır. Bu dosya taraması tüm public_html klasörünün içerisini tarayarak php dosyalarının içerisinde ki kodları taramaktadır. Zararlı ve reklam içerikli kodları bulduğunda karantinaya almaktadır. Bu yazılım WordPress tarafından ücretsiz kurabilir ve tarama yapabilirsiniz. Eklenti kurulumu ve kullanımı hakkında aşağıdaki adımları izleyiniz.

Adım 1 – Eklenti Yükle

WordPress yönetim paneline girdikten sonra sol menüde Eklentiler butonunun üzerine geliniz. Sağ tarafa doğru açılacak olan alt menü de Yeni Ekle sekmesine tıklayınız.

Adım 2 – Anti-malware

Açılan sayfada sağ tarafta eklenti arama bölümü görünmekte. Arama bölümüne
anti-malware yazınız. Gelen eklenti kurulum ekranında Hemen Yükle butonuna tıklayarak kurulumu yapınız ve eklentiyi etkinleştiriniz.

Adım 3 – Tam Tarama

Eklenti aktif olduktan sonra sol tarafa Anti-Malware olarak sekme gelecektir. Bu sekmeye tıklayınız ve her hangi bir ayara dokunmadan sağ taraftaki butondan
Tam Taramayı Çalıştır butonuna tıklayınız.

Adım 4 – Tarama Başlatıldı

Ardından tarama işlemleri başlamış olup sunucu hızına göre tamamlama süresi değişkenlik gösterecektir.

Tarama işlemleri bittiğinde aşağıdaki satırda sorun yaşatabilecek veya şüphelendiği dosyaları olasılık dahilinde göstermektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta Karantinaya alınan dosyalardır. Buradaki dosyalar zararlıdır. Öncelikli karantina dosyalarını çözümlemeniz gerekir.

Karantinada olan bir dosya ile karşılaşırsanız eğer bilgi sahibi değilseniz önerimiz bir yazılımcının bakmasıdır. Turhost olarak yazılım ve tasarım desteğimiz bulunmamaktadır.