NOT:
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

WordPress yönetim sistemlerinde sıkça yaşanan bu sorun temanızın kullandığı limitin izin verildiğinden daha uzun sürmesi ve bu sebeple işlemlerin durdurulmasıdır. Bu konu ile ilgili sizlere 3 farklı seçenek sunacağız. Bu işlemleri eklenti veya manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

WP Maximum Execution Time Exceeded Eklentisi

WordPress yönetim sistemi bir çok kullanıcıya hitap ettiği için her işlev için bir çok eklenti yapılmaktadır. Sizlere bahsedeceğimiz bu eklenti “Maximum Execution Time” hatası için geçerli olacaktır. İlgili “WP Maximum Execution Time Exceeded” eklentisini wordpress sitesinden ücretsiz bir şekilde indirebilir veya wordpress “Eklenti Yükle” seçeneğinden arama yapabilirsiniz. İlgili eklentiyi kurabilmek için ilgili “WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu eklenti htaccess dosyanızı değiştirerek, temanızın zaman sınırını yükseltmektedir. Eklentinin özel bir ayar menüsü bulunmamaktadır. Bütün işlemler eklenti tarafından etkinleştirildikten sonra aktif olmaktadır. Değişiklikleri geri almak istediğinizde eklentiyi kaldırmanız yeterli olacaktır.

.HTACCESS Dosyasını Manuel Olarak Düzenleme

WordPress alt yapısında bir çok eklenti barındırıyorsanız ve bu sorunu manuel olarak düzenlemek istiyorsanız, “.htaccess” dosyasını manuel olarak düzenleyerek temanızın çalışma sınırını yükseltebilirsiniz. Bu işlemleri tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Müşteri paneline giriş yaptıktan sonra “Hizmetler > Hizmet Listesi” sayfasına giriş yapın.
  • Hosting paketinizin sağ tarafında ki “Yönetim” butonuna tıklayınız.

  • Hosting yönetim paneline giriş yaptıktan sonra sol menüden “cPanel’e Bağlan” butonuna tıklayınız.

  • cPanel yönetim paneli sayfasında, “dosyalar” kategorisinin altında bulunan “Dosya Yöneticisi” sekmesine tıklayınız.

  • Dosya yöneticisi sayfasında “publich_html” klasörüne giriniz.

 

  • Açılan sayfada .htaccess dosyası olması gerekmektedir. Eğer görünmüyor ise sağ üst tarafta bulunan ayarlar sekmesinden “Gizli Dosyaları Göster” kutucuğunu işaretleyip kaydediniz. Ardından .htaccess dosyasına sağ tıklayıp “Edit” butonuna tıklayınız.

 

  • Açılan ekranda “Edit” butonuna tıklayınız.

  • Aşağıda verilen kodları .htaccess dosyasının en altına yapıştırınız. Ardından sağ üst tarafta bulunan “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız.

 

php_value max_execution_time 60

 

Bu işlemi tamamladıktan sonra farklı bir düzenleme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Temanızın çalışma süresini düzenlemiş ve aktif hale getirmiş olacaksınız. Bu işlemleri takip ederek “Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded” hatasını giderebilirsiniz. Eğer paylaşımlı bir hosting paketi kullanıyorsanız ve bu çözümler işinize yaramadıysa destek@turhost.com adresine mail gönderebilir veya müşteri paneliniz üzerinden destek talebi iletebilirsiniz.