WordPress eklenti kullanımı ile seçmiş olduğunuz temanın tasarımı ve işlevselliğini arttırdığı gibi web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların daha interaktif bir sayfa deneyimi yaşamasını sağlar.  Sosyal medya paylaşımları, bildirim eklentileri, üyelik eklentileri, SEO eklentileri, güvenlik ve hız eklentileri, yorum, puanlama ve geri bildirim eklentileri bunlardan bazılarıdır. Sitenizin popülerliğini arttırmak, daha fazla okuyucuya ulaşmak, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.

Bu eklentileri wordpress yönetim panelinden otomatik olarak kurabiliriz.

WordPress Eklenti Kurulumu

Adım 1 – Yeni Ekle

WordPress yönetim paneline girdikten sonra sol menüde Eklentiler butonunun üzerine geliniz. Sağ tarafa doğru açılacak olan alt menü de Yeni Ekle sekmesine tıklayınız.

 

Adım 2 – Eklenti Ara

Açılan sayfada sağ tarafta eklenti arama bölümü görünmekte. Arama bölümüne eklenti adını yazın. Alt tarafta otomatik olarak eklenti karşınıza çıkacaktır. ( Örnek : Google xml )

 

Adım 3 – Hemen Yükle

Hemen Yükle butonuna tıklayın, otomatik olarak kurulum gerçekleşecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra aynı bölümde Etkinleştir olarak mavi bir buton görünecektir. Etkinleştir butonuna tıklayınız ve eklentiyi aktif ediniz.

Eklenti kurulum adımlarını gerçekleştirdikten sonra, WordPress sol menüde bulunan “Eklentiler” sayfasında kurumuş olduğunuz eklentiyi görebilirsiniz.

Not: Anlatımda kullanılan eklenti örnek amaçlıdır. Sitenize eklenti kurmadan önce, indirilme sayısı, son güncelleme tarihi ve temanıza uyumlu olup olmadığına dikkat ediniz. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız eklentiler sitenize zarar verebilir.

Kişisel becerilerinizi sergileyeceğiniz, hobilerinizi ya da tecrübeleriniz hakkında bilgi vereceğiniz bir blog sitesi kurmak için WordPress Hosting paketlerimize göz atabilirsiniz.