Bilgilendirme
Web sitenizde yer alan bazı zararlı yazılımların kaldırılması konusunda web tasarım uzmanlarından yardım almanız gerekebilir.

Zararlı Yazılım Nedir?

Zararlı yazılımlar (virüs, malware, trojan, truva atı, solucan, worm vb.) bilginiz veya rızanız olmadan web dosyalarınıza, dizüstü, tablet bilgisayarınıza, cep telefonunuza vb. elektronik cihazlarınıza bulaşarak yasadışı veya istenmeyen işlemler gerçekleştirerek maddi/manevi zararlar meydana getirebilen yazılımlardır.

Zararlı yazılımlar çok çeşitli yöntemlere ve amaçlara sahip olabilir. Örneğin web siteleri için harici bir yazılım, form açıklarından faydalanarak spam epostalar gönderebilirken bazı yazılımlar ise eklenti/plugin şeklinde bu işlemi gerçekleştirebilir. Kişisel bilgileri çalabilirler, bazıları ise işlemci, trafik ve diğer kaynakları tüketerek zarar verebilmektedir. Neticesinde kullanıcıların hizmetlerinde kesintiler yaşanmasına neden olabilmektedirler.

Nasıl Kaldırılabilirler?

WordPress, Joomla veya diğer içerik yönetim sistemlerini kullanıyorsanız eklentilerinizi, temalarınızı, uygulamalarınızı ve yazılımlarınızı detaylı şekilde gözden geçiriniz. Son zamanlarda kurulumunu yaptığınız şüpheli eklentileri, yazılımları ve kodları kaldırmayı deneyebilirsiniz. Web dizininizde bulunan gereksiz dosyaları ve klasörleri de kaldırınız. Hosting hesabınızın, Web sitenizin kontrol panelinin ve e-posta adresinizin şifrelerini değiştiriniz.

Zararlı kodlar web sitenizin diğer dosyalarına da bulaşmış olabilir, bu durumda dosya ve dizinlerinizi 3. şahıs zararlı yazılım tarama araçlarından faydalanarak taramanız gerekebilir. Bu araçlar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi arama motorları aracılığı ile edinebilirsiniz. Ancak tüm bu işlemlerin sonucunda zararlı uygulamalar halen etkin olabilir, bu durumda uzman bir web tasarımcıya başvurmanız gerekebilir.

Zararlı Yazılımlardan Korunma Yolları

Web dosyalarınıza ve cihazlarınıza zararlı yazılım bulaşmasını engellemek için;

  • Kaynağını ve yayıncısını bilmediğiniz eklentileri ve yazılımları yüklemeyiniz;
  • Uygulamalarınızı ve eklentilerinizi her zaman son sürümlerine güncelleyiniz;
  • Dosya ve dizinlerinizi periyodik aralıklarla virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı taramadan geçiriniz;
  • Hesaplarınız için güçlü parolalar belirleyiniz ve parolalarınızı paylaşmayınız;
  • İnternet kafeler gibi umuma açık yerlerden önemli hesaplarınıza giriş yapmamaya özen gösteriniz, mecbur kalmanız durumunda şifrelerinizi ve kullanıcı bilgilerinizi ekran klavyesi aracılığı ile giriniz.

Hizmetlerimizi İnceleyin
Turhost Web Hosting ve Sunucu Kiralama hizmetlerini hemen inceleyin.