Bilgilendirme
Bu dökümantasyon WHM/cPanel’e sahip Sunucu hizmetleri için geçerlidir. paketlerimiz için geçerlidir.

Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Sunucu hizmetlerinde özel name server tanımlamaları kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. WHM panel için olan bu dökümanımızı inceleyerek sunucu hizmetinizin ana name server kayıtlarını özel olarak güncelleyebilirsiniz. Bu güncelleme sonrası alan adlarınızı yeni name server kayıtlarınıza yönlendirebilir ve bu name server kayıtlarından yayın almasını sağlayabilirsiniz. İşlem adımlarını takip ederek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Sunucu/WHM – Özel Name Server Nasıl Oluşturulur?

Adım 1 – Hizmet Listesi

Müşteri panelinize giriş yapınız. Sunucu hizmetinizin sağ tarafında bulunan Yönet butonuna tıklayınız.

Adım 2 – Erişim Bilgileri

Hizmet yönetiminde sol menüden Erişim bilgileri kısmına giriniz

Adım 3 – WHM Paneli

Sunucu yönetim sayfasında WHM Erişim Bilgileriniz kısmında bulunan URL kısmına tıklayınız. Ardından WHM paneline giriş yapmak için kullanıcı adını aynı alandan öğrenebilir ve şifrenizi güvenli depo alanında şifrenizi getirerek WHM panel‘e giriş yapabilirsiniz.

Adım 4 – Sunucu Yapılandırma

https://ipadresi:2087 adresinden WHM Panele giriş yaptıktan sonra sol menüden en üstte bulunan Basic WebHost Manager® sekmesine tıklayınız.

Adım 5 – Config Ayarları

İlgili sayfada aşağı kısma indiğinizde Nameservers alanını görüntüleyebilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz name server kayıtlarını yazdıktan sonra name server adreslerinin sağ tarafında bulunan “Configure Address Records” butonuna tıklayınız.

Adım 6 – IPv4 Ayarları

Bu kısma sunucunuzun IP adresini yazmanız gerekecektir. IPv4 alanına sunucu IP adresini yazınız ve IPv6 kısmı boş kalacak şekilde kaydediniz.

Adım 7 – Name Server Adresleri

Name server kayıtlarında IPv4 ayarlarını tamamladıktan sonra Name Server ayarlarını kaydediniz.

 

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domain tarafından özel name server kayıtlarını oluşturabilirsiniz. Domain tarafında özel name server oluşturma her firmanın paneline göre farklılık gösterebilir.

Lütfen Bunu Okuyunuz!

Özel isim sunucusu oluşturma makalesini incelerken özel name serverlerin IP adresini kendi sunucu IP adresini kullanmanız gereklidir. Makalede yer alan IP adresi hosting paketleri için geçerlidir.

Bilgilendirme

Turhost.com üzerinde alan adı yönetiminde özel name server oluşturmak için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.