“Not Acceptable – 406” Hatası Nedir?

Web tarayıcılar sunuculara istek göndererek bilgi talebinde bulunurlar. Bu bilgi talebini “Kabul Başlığı” (Accept Header) göndererek iletirler. Bu işlem, sunucuya web tarayıcının verileri hangi biçimlerde kabul edebileceğini söyler. Eğer sunucu, tarayıcıya Kabul Başlığında belirtildiği şekilde veri gönderemeyecek durumdaysa 406 Not Acceptable (Kabul Edilemez) hatasını gönderir.

Mod_security modülü de bu hataya neden olabilir. Mod_security, belirtilen kurallara uymayan eylemleri Apache Web Sunucularında tespit eden bir çeşit güvenlik duvarıdır (firewall). Kurallara uymayan bir eylem tespit edildiğinde sunucu 406 hatası iletir.

Neden web sitemde 406 hatası görüntüleniyor?

Genellikle sunucudaki mod_security kurallarından dolayı böyle bir hata görüntülenmektedir. Mod_security modülü, Apache Web Sunucularında varsayılan olarak tüm hosting paketleri için etkin durumdadır. Sunucuda yer alan bir site veya fonksiyon modül kurallarından birisini ihlal edecek olursa server web tarayıcılara 406 Not Acceptable Hatası iletecektir.

Bu hatanın görüntülenmesi nasıl önlenebilir?

Modül seçenekleri cPanel kontrol panelinizdeki Güvenlik başlığı altında görüntülenmeyebilir. Bu durumda destek taleplerinizi ileterek sorununuz ile ilgili ayrıntılı destek alabilirsiniz.