İnternette zaman geçiriyorsanız, bu tip 404 , 503 hatası gibi birçok hata ile karşılaşırsınız.  Bu tip durumlarda kullanıcıların aklına iki tip soru gelmektedir. 404 veren bir sayfada acaba benim mi internetim de sorun var yoksa web sitesi sahibinin yapmış olduğu bir hatadan dolayı mı sayfa açılmıyor?

Bu sorunuzun yanıtını 404 hatası nedir ve neden görüntülenir başlığı altında açıklayalım:

“404 Error Not Found” Hatası Nedir?

Bu hata sunucu üzerinde mevcut olmayan bir kaynağa bağlanılmak istendiğinde görüntülenir. Örneğin bir ziyaretçi hatalı bir URL adresine bapğlanmak istediğinde web uygulamanız bu adresi veritabanında sorgulayacak ve ilgili sayfayı veya kaynağı bulamadığı takdirde 404 Error Not Found hatasını görüntüleyecektir.

Çoğu durumda 404 hataları herhangi bir zararı olmayan hatalardır. Ancak ziyaretçilerinizin artan sayıda 404 hatası ile karşılaşması farklı bir sorun bulunduğuna işaret edebilir.

“404 Error Not Found” Hatası Neden Görüntülenir?

404 hataları birçok nedenden dolayı görüntülenebilir:

  • Ziyaretçilerin URL adreslerini hatalı olarak girmesi,
  • Web sayfanıza eklediğiniz iç ve dış bağlatıların hatalı olması,
  • Resim, video, ses, .css ve .js  benzeri dosyaların server ‘dan kaldırılması veya artık eski adresinde bulunmaması,
  • Web sayfalarından birisinin taşınması ancak iç ve dış bağlantıların güncellenmemesi,
  • Arama motorlarının veya botların web sitenizde bulunmayan sayfalara erişmeye çalışması,

404 Hatası Nasıl Tespit Edilebilir veya Önlenebilir?

cPanel kontrol panelinizin Günlükler (Logs) > Hata Günlüğü (Error Logs)  sayfasında web sayfanızın ilettiği hataları görüntüleyebilirsiniz. Diğer hatalar ile birlikte 404 hataları da kayıtlar içerisinde yer alacaktır.

404 hataları genellikle web sitelerinin içeriklerinden kaynaklanmaktadır ve web yazılımcılar bu sorunların kaynağını kolayca tespit edebilirler. Bununla birlikte sorularınız ve ayrıntılı destek için müşteri panelinizden destek taleplerinizi iletebilirsiniz.