WHM Bayi ve nBayi hizmetleriniz için özel bir isim sunucusu oluşturabilir, abonelerinize kişisel isim sunucularınızı tahsis edebilirsiniz.

Öncelikle bayi hosting paketinizde kullanacağınız özel isim sunucusu domaininiz için özel isim sunucularınızı oluşturmanız gerekmektedir.

1. Müşteri Panelinize giriş yapınız. AlanAdları->Alan Adı Listesi kısmına tıklayınız ve özel isim sunucusu olarak kullanmak istediğiniz domaininizin karşısında bulunan Yönetim butonuna tıklayınız:

hr42. Açılan sayfada Özel İsim Sunucusu sekmesine geciş yapınız:

hr4

3.  ns1.ozelalan-adiniz.com – 37.230.110.110 / ns2.ozel-alan-adiniz.com – 37.230.111.111 şeklinde 2 adet isim sunucusu ekleyiniz.

 

Not: Özel isim sunucularınızı domainleriniz için kullanabilmeniz için bayi hizmetinizin ana hosting hesabının DNS Kayıtlarına “ns1” ve “ns2”  şeklinde iki adet A kaydı eklemeniz gerekmektedir. Bu kayıtlar Linux ve Windows bayi hesapları için farklı şekilde eklenmektedir.

ns1.sunucu-alan-adiniz.com – 37.230.110.110
ns2.sunucu-alan-adiniz.com – 37.230.111.111

hr4

WHM Bayi Paketiniz İçin Kayıtların Eklenmesi:

1.WHM Bayi Hosting kontrol panelinize giriş yapınız. Sunucu Yapılandırması başlığı altında yer alan “Basic WebHost Manager® Setup” sayfasına gidiniz ve tanımladığınız İsim Sunucularını ilgili kısımlara giriniz. Ardından Save Changes butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz:

2. DNS İşlevleri(DNS Functions) başlığı altında yer alan DNS Bölgesini Düzenle (Edit DNS Zone) sayfasına gidiniz ve ana domaininizi seçiniz ardından Edit butonuna tıklayınız:

hr4

3. NS kayıtlarını belirten kısımdaki cpns1.turdns.com/cpns2.turdns.com kayıtlarını silerek oluşturduğunuz özel dns kayıtlarını yazınız.

4.Sayfanın alt kısmına inerek “Add New Entries Below this Line” başlığı altında bulunan bölümlere NS1 ve NS2 A kayıtlarını belirtilen IP adresleri yazınız ve Save butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz. Kayıtlar eklenecektir:

hr4

Not: Bu işlemlerden sonra özel isim sunucunuz kullanıma hazır olacaktır, DNS değişikliklerinin etkin olabilmesi bazı durumlarda 24 saat alabilmektedir.

hr4

nBayi Paketiniz İçin Kayıtların Eklenmesi:

1 . nBayi yönetim panelinize giriş yapınız, Özel Dns olarak kullanacağınız domaininizi nBayi paketinize ekleyiniz.

hr4

2. Daha sonrasında Hizmet Listesinden özel isim sunucusu olarak kullanacağınız hostinginizin karşısında yazan Panel butonuna tıklayınız.

hr4

 3. Açılan Sayfada DNS Yönetimi Sekmesine geciş yapınız: Ns1 ve Ns2 olarak A kayıtlarına tanımladığınız ip adreslerini belirtiniz ve kaydediniz.

hr4

Bu işlemlerden sonra özel isim sunucunuz kullanıma hazır olacaktır, Reseller Hosting paketinize eklediğiniz her domaini tanımladığınız isim sunucularınıza yönlendirebilirsiniz.

DNS değişikliklerinin etkin olabilmesi bazı durumlarda 24 saat alabilmektedir.