Linux ve Windows bayi hizmetleriniz için özel bir isim sunucusu oluşturabilir, abonelerinize kişisel isim sunucularınızı tahsis edebilirsiniz. Şu adımları izleyerek özel isim sunucularınızı oluşturabilirsiniz:

1. Müşteri Panelinize giriş yapınız ve Gelişmiş Domain butonuna tıklayınız:

gelismis_domain

hr42. Özel İsim Sunucuları sayfasına gidiniz:

ozel_isim_sunuculari

Not: Özel isim sunucularınızı domainleriniz için kullanabilmeniz için bayi hizmetinizin ana hosting hesabının DNS Kayıtlarına “ns1” ve “ns2”  şeklinde iki adet A kaydı eklemeniz gerekmektedir. Bu kayıtlar Linux ve Windows bayi hesapları için farklı şekilde eklenmektedir.

ns1.sunucu-alan-adiniz.com – 37.230.110.110
ns2.sunucu-alan-adiniz.com – 37.230.111.111

hr4

Linux Hesaplar için kayıtların eklenmesi:

1. Bayi hesabınıza giriş yapınız, DNS Functions > Edit DNS Zone sayfasına gidiniz ve kaydın ekleneceği hesabı seçiniz, Edit butonuna tıklayınız:

dns1

hr4

2. NS1 ve NS2 A kayıtlarını belirtilen IP adresleri ile “Add New Entries Below this Line” başlığı altında belirtiniz ve Save butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz. Kayıtlar eklenecektir:

dns3

hr4

3. WHM bayi kontol panelinize giriş yapınız. Server Configuration başlığı altında yer alan “Basic WebHost Manager® Setup” sayfasına gidiniz ve tanımladığınız İsim Sunucularını ilgili kısımlara giriniz ve ardından Save Changes butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz:

Not: Bu işlemlerden sonra özel isim sunucunuz kullanıma hazır olacaktır, DNS değişikliklerinin etkin olabilmesi bazı durumlarda 24 saat alabilmektedir.

hr4

Windows Hesaplar için kayıtların eklenmesi:

1 . Bayi yönetim panelinize giriş yapınız, Hizmetlerim> Plesk’e Giriş bağlantısına tıklayınız:

hr4

2. Açılan sayfada DNS Ayarları bağlantısına tıklayınız:

hr4

 4. Kayıt Ekleyin butonuna tıklayınız:

hr4

5. NS1 kaydını ekleyiniz ve Tamam butonuna tıklayınız, ardından aynı şekilde NS2 kaydını ekleyiniz:

hr4

Bu işlemlerden sonra özel isim sunucunuz kullanıma hazır olacaktır, DNS değişikliklerinin etkin olabilmesi bazı durumlarda 24 saat alabilmektedir.