Bilgilendirme
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting ve Plesk Panel 12 Windows Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Neden E-posta Gönderemiyorum?

E-posta iletileriniz birçok farklı nedenden dolayı gönderilemiyor olabilir. E-posta alabiliyor ancak gönderemiyorsanız, aşağıda belirtilen adımları takip ederek yapılandırmanızı tekrar gözden geçirebilirsiniz:

E-posta hesabınızın kurulumu yanlış olabilir

Webmail arayüzünüzden e-posta göndermeyi deneyiniz. İletiniz gönderilemezse destek talebinizi iletiniz. Başarılı bir şekilde iletilmesi halinde bilgisayarınızdaki e-posta hesabı kurulumunuzu (Örneğin Outlook) gelişmiş yönetim panelinizdeki e-posta bağlantı bilgileriniz ile tekrar kontrol ediniz:

Bağlantı Bilgilerinizi Görüntüleme:

Linux ve Windows web hosting paketleriniz ile oluşturduğunuz e-posta hesaplarınızın bağlantı bilgilerini Gelişmiş Yönetim panelinizdeki E-posta Yönetimi sayfasında ve Linux Hosting paketleri için ayrıca cPanel > E-posta sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Gelişmiş Panelde E-posta Bilgilerinizi Görüntülemek

Müşteri panelinize giriş yapınız;
Gelişmiş Yönetim > E-posta Yönetimi > E-posta Programı Ayarları sayfasına gidiniz. Bağlantı bilgileriniz şu şekilde görüntülenecektir:

mail_ayarlari_t

Bu durumda SSL bağlantısı üzerinden POP3 olarak kurulacak bir hesabın kurulum bilgileri örnek olarak şu şekilde olacaktır:

Kullanıcı adı (Username):  Tam e-posta adresiniz
Parola (Şifre, Password): E-posta hesabınızın parolası
Gelen Sunucu Adresi: Sunucu adresiniz
Giden Sunucu Adresi: Sunucu adresiniz
Gelen Portu POP3: 995 – (Bu Sunucu SSL Gerektirir)
Giden Posta Sunucusu (SMTP): 587 – (Bu Sunucu SSL Gerektirir)

Gelen ve Giden port adreslerini e-posta programlarının gelişmiş ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz.

cPanel’de E-posta Bağlantı Ayarlarını Görüntülemek

Müşteri panelinize giriş yapınız,
Ürün ve Hizmetleriniz > Gelişmiş Yönetim > cPanel Giriş yolunu takip ederek cPanel kontrol panelinize giriş yapabilirsiniz.

cPanel > E-Posta Hesapları > E-posta İstemcisi Kurma sayfasına gidiniz:

Mail Client Manual Settings başlığı altında bağlantı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz:


 

TTNET Abonesiyseniz Giden Sunucu (SMTP) Portunuzu Kontrol Ediniz

TTNET İnternet abonesiyseniz ve statik IP adresiniz bulunmuyorsa e-posta hesabınızı SSL etkin ve Giden Sunucu (SMTP) portu 587 olarak tekrar kurmanız gerekmektedir. Destek dökümanlarımız aracılığı ile Giden Sunucu (SMTP) portunuzu düzenleyebilirsiniz.

Alan Adınız veya IP Adresiniz Karalisteye Alınmış Olabilir

Paylaşımlı hosting hizmetlerinden faydalanıyor olmanız durumunda sizden veya diğer kullanıcılardan kaynaklı nedenlerden dolayı IP adresiniz Spam Listelerine, (Kara Listelere, Engelleme veya Blok Listelerine) alınmış olabilir. Spam listesine alınan bir alan adı üzerinden e-posta iletileri gönderilememektedir.

E-posta sunucularımız SSL desteği sağlamaktadır. Şifrelerinizin güvenliği için e-posta hesaplarınızı SSL sertifikası etkin şekilde kurmanızı önermekteyiz.

Alan adınızın Spam Listelerinde olup olmadığını https://dnslytics.com/dns-blackhole-list adresinden sorgulayabilirsiniz.