Bilgilendirme
Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” konusu için bu dökümantasyon Linux Hosting ve WordPress Hosting paketlerimizde geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

WordPress, birçok webmaster ve firma tarafından kullanılan bir CMS uygulamasıdır. Gerekli yerlerde kurumsal yapı, gerekirse e-ticaret taraflı çalışmalar yapılabilen ve içerisinde birçok tema,eklenti ve fonksiyon barındıran bir uygulamadır. Bu uygulamada alınan hatalara çözüm üretmek bazen kolay olmayabiliyor. Otomatik kurulum olarak yapılabilen bu uygulamalar bir veritabanına bağlı olarak tüm verileri tablolara kaydetmektedir.

Bağlı olduğu veritabanı ile bazı durumlarda bağlantısı kesilebiliyor ve web sayfası hataya düşebiliyor. Bu tip durumlarda genellikle hataya düştüğünde sayfada Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu yazısı yer almakta. Sorunu düzeltmek için daha öncesinde oluşturduğunuz veritabanının şifresini wp-config.php dosyasında ki güncel şifre ile güncellenmesi gerekir.

Genel olarak ingilizce olarak çıkan bu terim aslında web sitesinin veritabanı ile bağlantı kuramadığını gösteren bir terimdir. Bu sorunun kaynaklanacağı bir çok neden olabilir ancak rastlanabilir durumlarda dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

  • Kurulu olan birden fazla eklentide sorun yaşanması bu tip bağlantı hatalarında zorluklara neden olabilir.
  • MySQL veritabanı bilgilerinizi wp-config.php dosyasına yanlış girmiş olabilirsiniz. Veritabanı giriş bilgileri yanlış ise bu hataya neden olabilir.
  • Hosting paketinizin bağlı olduğu sunucunun
    veritabanı sunucusu kapalı olabilir. Veritabanı sunucusu erişilemez durumda ise bu hataya neden olabilir. Sunucu üzerinde bir veritabanı güncellemesi var ise bu tip sorun kısa sürelik görünebilir.

Bu hatayı yaşadığınız durumlarda web siteniz herkes tarafından hata ile görünecektir. Bu hatayı çözümlemek için genellikle sıkça yaşanan veritabanı bilgilerinin yanlış olması ile oluşan hatanın çözümünü aşağıdaki adımlarda bulabilirsiniz.

Veritabanı Bilgilerinin Kontrol Edilmesi ve Güncellenmesi

Adım 1 – cPanel’e Bağlan

Müşteri panelinizden veya siteadi.com:2082 adresinden cPanel’e giriş yapınız.

Adım 2 – Dosya Yöneticisi

cPanel’de üst kısımda bulunan Dosya Yöneticisi sekmesine tıklayınız.

Adım 3 – Public_html

Dosya yönetici sayfasında Public_html klasörüne giriş yapınız.

Adım 4 – Edit/Düzenle

Bu ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasına sağ tıklayın ve Edit/Düzenle sekmesine tıklayınız.

Adım 6 – Veritabanları

Öncelikle buradaki adımları sırasıyla yapmanız gerekmektedir. wp-config.php dosyasını açtıktan sonra aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • cPanel anasayfasına geri dönün ve “MySQL® Veritabanları” bölümüne giriş yapınız.

Adım 7 – Karşılaştırın

Veritabanı sayfasında veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı adını wp-config.php‘de bulunan bilgiler ile karşılaştırınız.

Adım 7 – Şifreyi Güncelle

Bu bilgiler doğru ise alt kısma inerek Geçerli Kullanıcılar kısmından ilgili kullanıcının sağ tarafında bulunan Şifreyi Değiştir butonuna tıklayınız.

Adım 8 – Şifre Güncelle

Bu şifreyi wp-config.php‘de yazan şifre ile güncellemeniz gerekmektedir. Wp-config içerisinde bulunan şifreyi kutucuklara yazarak Şifreyi Değiştir butonuna tıklayınız ve web sitenizi ziyaret ediniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra eğer bu sorundan kaynaklı bir hata ise web sitesi eski haline gelecektir. Genellikle bu hata veritabanı bilgilerinin hatalı olmasından kaynaklanabiliyor ancak birçok eklenti kullanıyorsanız bu eklentilerden biride buna neden olabilir. Veritabanı şifre güncellemesi sorununuzu çözümlemedi ise aktif eklentileri devre dışı bırakarak kontrol sağlayabilirsiniz.

Eklentilerden kaynaklanan sorunlar genellikle veritabanını zorladığı anlarda bağlantı zaman aşımına uğradığından dolayı bu hataya düşebiliyor. Eklentileri devre dışı bırakmak için WordPress Tema veya Eklenti Deaktif Etme başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tablo Prefix Değerini Kontrol Etme

Son çözümde ise table prefix değerlerinin doğru olduğundan emin olmalısınız. cPanel’den PhpMyAdmin’e giriş yaparak WordPress veritabanıza giriş yapınız. Ardından değerlerin wp-config.php dosyasındaki değerlerle aynı olduğundan emin olunuz.

Adımlar Tamamlandı!
Veritabanı bağlantı hatasını çözümlemek için adımları uyguladığınızda web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Destek Talebi İletin!
“Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” konusunu çözüme kavuşturamadıysanız ve yukarıdaki aksiyonları uygulamanız durumunda web siteniz açılmadıysa müşteri panelinizden destek talebi iletebilirsiniz.