WordPress uygulaması üzerinde iletişim formları veya diğer farklı mail gönderim işlemleri için bir SMTP aracı kullanmanız gerekmektedir.

Bu SMTP aracı ile mail bilgilerini girerek gönderim ve form işlemlerinin tercih edilen mail yapısına göre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

SMTP işlemlerini google veya yandex tarafında bulunan mail adreslerinize göre yapılandırmak istiyorsanız eğer aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Öncesinde google ve yandex için sabit SMTP bilgileri aşağıda belirtilmiştir. Sunucu bilgisi olarak aşağıdaki SMTP bilgilerini kullanabilirsiniz.

Yandex SMTP Bilgileri

SMTP Host: smtp.yandex.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

Gmail SMTP Bilgileri

SMTP Host: smtp.google.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

SMTP Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Adım 1 – WP SMTP Eklenti Kurulumu

WordPress admin panelinize giriş yapınız. ( siteadi.com/wp-admin). Yönetim panelindeki sol menü de bulunan Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayınız.

Sağ tarafta üst tarafta arama bölümüne WP SMTP Mail yazarak devam ediniz. Alt tarafta çıkacak olan eklentilerden seçili olanı yükleyiniz. (Eklenti yüklerken, güncellenme süresi, kurulum sayısı, ranking değeri ve tema sürümünüze uyumluluğuna dikkat ediniz.)

Adım 2 – Yükle ve Aktifleştir

Hemen Yükle diyerek kurulum işlemini başlatınız ve devamında
Etkinleştir butonu aktif olacaktır.
Aktifleştirdikten sonra Yüklü Eklentiler sayfasına yönlendirileceksiniz.
WP Mail SMTP eklentisinin altındaki Settings sekmesine tıklayınız.

Adım 3 – E-posta Ayarları

Eklentinin ayarlar bölümünde ilk işlem From Email ve Form Name kısmını doldurmanız gerekmektedir.

From Email : SMTP için kullanacağınız e-posta adresini yazınız.
From Name : Mail gönderimlerinde görünecek ismi yazınız.

Adım 4 – SMTP Bilgileri

Kırmızı işaretli alanları Gmail veya yandex sunucu bilgileri ile doldurup aktifleştirebilirsiniz.

SMTP tarafımızdan kullanmak isterseniz SMTP kutucuğunu işaretleyiniz. Gerekli SMTP ayarlarını müşteri panelinize giriş yaparak hosting yönetim panelinizde bulunan “E-Posta Yönetimi” seçeneğinin alt kategorisi olan “E-Posta Ayarları” sayfasından öğrenebilirsiniz.

Olası SMTP Mail Sorunları

SMTP sunucu isimlerini ve e-posta bilgilerini doğru yazdığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bunun dışında port ve encryption’u doğru seçmelisiniz.

Eğer tüm bilgiler doğru ise ve gönderim sağlarken veya test yaparken hata alıyorsanız. Dış SMTP izni için destek ekibimizle iletişime geçmenizi rica ederiz.