Bilgilendirme
Bu dökümantasyon Kurumsal Mail Hosting ve Smarter Mail Alt Yapısına Sahip paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

SmarterMail bir çok özelliği içerisinde barındıran arayüzü ile yandex mail adreslerinizi kolayca taşımanıza imkan sunar. Yandex dışında gmail veya özel hosting paketlerinde bulunan mail adreslerinizide taşıyabilirsiniz. Gelişmiş taşıma yöntemleri ile maillerinizi kolayca taşıyabilir ve anlık kullanıma başlayabilirsiniz.

Öncelikle bilgilendirmek isteriz. Taşıma işlemlerini sağlamadan önce kurumsal mail hosting yani smartermail tarafında e-postalarınızı oluşturmuş olmanız gerekmektedir. DNS yönlendirmelerinide bu süreçte taşıma bitmeden yönlendirmemeniz gerekmektedir. Tüm işlemler bu şekilde ise aşağıdaki adımları takip ederek taşıma işlemlerini kolayca sağlayabilirsiniz.

Taşıma Öncesi Yandex Mail Ayarları

Yandex Adım 1 – Giriş Yapınız

Öncelikle hesabınıza giriş yapınız ve aşağıdaki görseldeki gibi Ayarlar kısmından All Settings & Tüm Ayarlar kısmına giriş yapınız.

Yandex Adım 2 – IMAP Ayarları

Uzak bağlantı sağlanabilmesi için IMAP erişimlerini düzenlemeniz gerekmektedir. Ayarlar sayfasında ki E-Posta İstemcileri sekmesine giriş yapınız.

Yandex Adım 3 – Aktif Ediniz

Ekrandaki gibi ilk 3 kutucuğu tik işaretlemesini yaparak sayfayı kaydedip ardından taşıma işlemlerine geçebiliriz.


IMAP Uygulama Şifresi Oluşturma

Bu işlem her e-posta da gerekmeyebilir ancak bağlantı hatası aldığınız noktalarda aşağıdaki gibi uygulama şifresi oluşturarak yandex’in verdiği şifre ile bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle güvenlik ayarlarınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
Yandex Güvenlik İçin Tıklayınız.

Güvenlik 1 – Uygulama Şifreleri

Güvenlik sayfasının en altında bulunan Uygulama Şifreleri sekmesine giriş yapınız.

Güvenlik 2 – Uygulama Şifresi Oluştur

İlgili sayfada IMAP ve POP3 gibi bağlantılar için şifre oluşturulması gereklidir. Aşağıdaki görseldeki gibi Mail seçeneğine tıklayınız.

Güvenlik 3 – Bir Şifre Oluşturun

Bu noktada görseldeki gibi öncelikle bir şifre adı ve ardından yandex’in sizlere verdiği şifreyi kaydedin. Taşıma işlemlerinde burada ki şifre kullanılacaktır.


SmarterMail – Yandex Mail Taşıması Nasıl Yapılır?

E-Posta adreslerinizi oluşturduktan sonra webmail üzerinden sunucu adı ile erişim sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1 – Hizmet Yönetimi

Kurumsal Mail Hosting yönetim paneline giriş yapınız.

Adım 2 – Tanımlamalar

Sol taraftan Tanımlamalar sekmesine giriş yapınız ve orada ki webmail
Adres satırına tıklayınız.

Adım 3 – E-posta Girişi

Açılan smarter mail giriş ekranında oluşturduğunuz maillerden taşımak istediklerinize giriş sağlayıp gerçekleştirmelisiniz.
Taşıma işlemini yapacağınız mail adresi ile giriş yapınız.

Adım 4 – Ayarlar

Smarter arayüzünde üst sütunda bulunan Ayarlar kısmına giriş yapınız.

Adım 5 – Bağlantı

Ardından sol menüden Bağlantı veya Connectivity yazan kısma tıklayınız. Ardından E-Posta alma sekmesi gelecektir. Yeni Alma Görevi veya New Retrieval Task butonuna tıklayınız.

Adım 6 – Taşıma Bilgileri

Aşağıdaki görseldeki gibi e-posta bilgisi ve yandex sunucu bilgisini girdikten sonra Save & Kaydet butonuna tıklayınız.

Adım 7 – Taşıma Başlatınız

Taşıma işlemlerini kaydettikten sonra tekrardan açılan hesap bölümüne tıklayınız ve aşağıdaki görseldekiler gibi Mesajları Şimdi Al seçeneği ile e-posta aktarımını tamamlayabilirsiniz.

Adım 8 – İşlemler Tamamlandı

Tüm e-posta adresleri içeri aktarılmıştır.