NOT:Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Sitenizi Yayınlamadan Önce

Web sitenizi yayınlayabilmeniz için dosyalarınızı hangi dizine yüklemeniz gerektiğini belirlemeniz gerekmektedir. Dosyalarınızı yükleyeceğiniz dizinler ana alan adları ve alt alan adları için farklılık göstermektedir.

Ana Döküman Dizinini Bulma

Döküman Ana Dizinleri veya Ana Dizinler  (Document Root veya Home Folder olarak bilinir) bir alan adının veya alt alan adının tüm web dosyalarının içerisinde yer aldığı klasörlerdir.

Ana Alan Adları İçin:

Ana alan adlarının ana döküman dizini public_html klasörüdür. Ziyaretçiler ana alan adınıza bağlanmak istediklerinde sunucu bu dizin içerisinde yer alan dosyaları görüntülemesi için ziyaretçilere iletecektir.

Alt Alan Adları (Subdomain) İçin:

Alt alan adları için ana dizin biraz daha farklıdır.Alt alan adınız
magaza.alanadiniz.com şeklinde bir adrese sahip ise döküman ana dizini 
magaza.alanadiniz.com
olarak görüntülenecektir. Bu klasör içerisinde yer alan dosyalar sunucu tarafından alt alan adınızı görüntülemek isteyen ziyaretçilere iletilecektir.

Ek Alan Adları (Addon Domain) İçin:

Ek alan adlarının döküman ana dizini alt alan adlarına çok benzemektedir.
alanadiniz2.com şeklinde bir ek alan adınız varsa döküman ana dizini şu şekilde olacaktır: alanadiniz2.com

 

Subdomain ve Addon Domain Dizinlerini Nerede Bulabilirim?

Adım 1 – cPanel’e Bağlan

Hizmetler >Hizmet Listesi > Yönetim > cPanel'e Bağlan bağlantısını takip ederek cPanel yönetim panelinize giriş yapınız ve Dosya Yöneticisi uygulamasına gidiniz:

Adım 2 – Subdomain Dizini

magaza.domainadi.com klasörü alt alan adınızın ana dizinidir. Alt alan adınıza ait dosyaları bu klasöre yükleyebilirsiniz.

Adım 3 – Addon Domain Dizini

melihyilmaz2.com seklinde görünen klasör ise ek alan adınızın ana dizinidir. Ek alan adınıza ait dosyaları bu klasöre yükleyebilirsiniz.

 

Ziyaretçiler Öncelikli Olarak Hangi Dosyaları Görüntüler?

Web sitenizi görüntülemek isteyen ziyaretçiler özel olarak örneğin
www.alanadiniz.com/iletisim.htm şeklinde bir adresi görüntülemek istediklerinde sunucu direkt olarak iletisim.htm sayfasını ziyaretçilere iletecektir.
Ancak alanadiniz.com şeklinde, dosyası belirli olmayan bir adres görüntülenmek istendiği takdirde sunucu bazı dosyaları öncelik sırasına göre iletecektir.

İletilecek dosyalar ve öncelik sırası şu şekildedir:

1. index.htm
2. index.html
3. index.php

Sunucu yukarıda belirtilen dosyalardan herhangi bir tanesini bulamadığı zaman dizin içerisinde yer alan dosyaları ve klasörleri varsayılan bir sayfada şu şekilde görüntüleyecektir:

index_def_1

 

Ana Dizindeki index Dosyasının Adı Değiştirilebilir mi?

Bazı temalar, uygulamalar ve eklentiler index.htm, index.html ve index.php dosyalarının adını örneğin anasayfa.htm, hosgeldiniz.php veya daha farklı bir şeklinde yeniden adlandırabilir.

Örneğin ana sayfanızı hosgeldiniz.html olarak değiştirmeniz durumda .htaccess dosyanıza şu satırları eklemeniz gerekecektir:

DirectoryIndex hosgeldiniz.html

Dosyanızı düzenlemenizin ardından alanadiniz.com adresine bağlanan ziyaretçiler ilk olarak alanadiniz.com/hosgeldiniz.html adresini görüntüleyecektir.