Bilgilendirme
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting ve Windows Bireysel Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Joomla Nedir?joomla_simge

Joomla, açık kaynak kodlu, genişletilebilir, güçlü bir içerik yönetim sistemidir. Çok amaçlı ve kullanımı kolay olması nedeniyle milyonlarca web sitesi tarafından tercih edilmektedir. Joomla Türkiye web sitesinden Joomla ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

cPanel Joomla Kurulumu

Linux hosting paketlerimiz ile birlikte sunulan Softaculous uygulaması ile web siteniz için oldukça kolay bir şekilde Joomla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Joomla kurulumu için;

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

 

Adım 2 – Hizmet Listesi

Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

 

Adım 3 – Uygulama Kurulumu

Uygulama Kurulumu sekmesinde Joomla uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

 

Adım 4 – Kurulum Bilgileri

Açılan sayfada gerekli alanları doldurunuz.
Web sitenizin www.alanadiniz.com şekilde açılmasını istiyorsanız Protokol kısmında “http://www.” seçeneğini işaretleyiniz. Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek için “Yükleme Dizini” kısmını boş bırakınız::

 

Adım 5 – Kullanıcı Bilgileri

Admin Account” başlığı altındaki bilgiler Joomla yönetim paneline giriş için kullanılacaktır. Admin Username ve Admin Password” Yönetici kullanıcı adı ve parolasıdır, güçlü bir parola oluşturduğunuzdan emin olunuz. “Admin E-mail” kısmına web sitesi yöneticisinin e-posta adını giriniz. “Select Language” kısmından kurulum dilinizi seçiniz:

 

Adım 6 – Yükleme

Sayfanın alt kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Kurulum bilgilerini iletmek istediğiniz e-posta adresini Yükle butonu altındaki kısma girebilirsiniz:

 

Plesk 12 ile Joomla Kurulumu

Joomla, Plesk 12 paneli aracılığı ile Windows bireysel hosting hesaplarına kurulabilir. Ancak çok daha performanslı çalışması nedeniyle Joomla yazılımını Linux hosting paketlerine kurmanızı önermekteyiz.

Plesk 12 ile Joomla kurulumu için:

Adım 1 – Müşteri Girişi

Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız:

 

Adım 2 – Hizmet Listesi

Hizmetler > Hizmet Listesi > Yönetim butonuna tıklayınız:

 

Adım 3 – Uygulama Kurulumu

Uygulama Kurulumu sekmesinde joomla uygulamasının karşısında yazan Şimdi Kur butonuna tıklayınız.

 

Adım 4 – Başvurular

Başvurular sayfasına gidiniz. Joomla , Özel Uygulamalar başlığı altında görülebilir, “Kurun (Özel)” butonuna tıklayınız:

 

Adım 5 – Lisans Sözleşmesi

Lisans Sözleşmesini kabul ederek “İleri” butonuna tıklayınız:

 

Adım 6 – Kurulum Konumu

Kurulumu ana dizine gerçekleştirmek istiyorsanız “kurulum konumu” olarak “www.alanadiniz.com/” dizininden sonraki kısmı siliniz:

 

Adım 7 – Kurulum Bilgileri

Site Adınızı belirleyiniz. Geri kalan seçenekler ile ilgili tercihlerinizi ve kurulum dilini belirledikten sonra “Kur” butonuna tıklayınız:

 

 

Adım 8 – Kurulum Tamamlandı

Kurulum tamamlanarak yönetim ekranı görüntülenecektir:

Bilgilendirme
Linux Hosting paketlerimizde bulunan Softaculous uygulaması ile tek tıkla web sitesi kurabilirsiniz. Birden fazla web projeniz için sınırsız hosting paketlerimize göz atabilirsiniz.

Olası sorunlar ve nedenleri:

Böyle bir dizin zaten var

Yeni alınan hosting paketlerinin içerisinde “yapım aşamasındadır” vb. şeklinde uyarılar görüntüleyen bir “index” dosyası otomatik olarak oluşturulur. Bu “index.html” dosyası nedeniyle Softaculous kurulum işlemine devam etmeyecektir. cPanel içerisindeki Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanarak Joomla kurulum dizininiz içerisinde yer alan dosyaları kaldırabilir veya başka bir dizine taşıyabilirsiniz.