SSL Sertifikaları

SSL sertifikaları ağ üzerinden iletilen hassas kullanıcı bilgilerini (kullanıcı adı, parola, kredi kartı, banka bilgileri, şahsi bilgiler) özel bir algoritmayla şifreleyerek güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. Özel bilgiler ileten web siteleri veya ödeme kabul eden e-ticaret siteleri için SSL sertifikası kullanımı web sitelerinin güvenliğini ve ziyaretçi gözündeki güvenilirliğini büyük oranda arttırmaktadır.

SSL sertifikaları Statik IP sahibi web sitelerine kurulabilmektedir. Diğer taraftan şifreleme yöntemlerine ve sağlayıcı firmalarına göre birçok farklı çeşitte olabilmektedirler.

Turhost.com SSL Sertifikaları sayfamızdan veya direkt olarak müşteri panelinizden siparişinizi oluşturabilir, SSL sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Bilgilendirme
Destek talebinizi iletmeniz halinde teknik ekibimiz SSL Sertifikanızın kurulumunu sizin yerinize gerçekleştirecektir

Statik IP Adresleri

IP adresi (Internet Protocol Address), internete bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres sistemidir. İnternet’e bağlanan her bilgisayara, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır ve ağdaki diğer bilgisayarlar birbirleri ile bu adres üzerinden veri alışverişinde bulunurlar.

İnternete bağlanan kullanıcıların IP adresi çoğu zaman dinamiktir, yani servis sağlayıcıda o an boşta bulunan bir IP adresi atanır. Bu nedenle her bağlantıda IP adresinin tamamı veya belirli kısımları değişebilir.

Statik IP adresleri ise atandıkları sunucu, web hizmeti, abone veya cihaz için değişmeden, sabit olarak kalır ve özdeşleşirler.

Hosting ve IP adresleri

İnternetin çok hızlı şekilde yaygınlaşması, yoğun şekilde IP adresi kullanımına neden olmuş ve IPv4 adreslerinin oldukça azalmasına yol açmıştır. Bu azalma sonucu kullanıma ayrılan IP adresleri birçok hesap için ortak kullanılmaya “paylaştırılmaya” başlanmıştır.

IP adresi paylaşımı bazı durumlarda farklı kullanıcılara ait hesapların birbirini etkileyebilmesine yol açabilmektedir.

Örneğin aynı sunucuda bulunan, paylaşımlı bir IP adresi üzerinden yayın yapan hesaplardan birisinin spam karalistelerine eklenmesi, aynı IP bloğunda yer alan diğer hesapları da olumsuz etkileyebilmekte, e-posta hizmetlerinde kesintilere neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hosting Nedir?

Diğer kullanıcıların eylemlerinden kaynaklı riskleri azaltması ve web hizmetlerine arama motorlarının gözünde özel, ayrıcaklı bir konum kazandırması nedeniyle Statik IP adresleri hem güvenlik hemde arama motoru optimizasyonu konularında avantaj sağlamaktadır. İlerleyen dönemlerde ise SSL Sertifikalarına geçiş işlemini kolaylaştırmaktadır.

Windows ve linux hosting paketleriniz için Müşteri paneliniz > Ürün ve Hizmetleriniz > Yönetim > Genel Bilgiler > Ek Seçenekler sekmesinden Statik IP siparişinizi oluşturabilir ve hizmetlerinizi özel bir IP adresi ile kullanmaya başlayabilirsiniz.