Bu destek içeriğimizde sizlere SSL sertifikası için önemli terimlerden biri olan ” CSR” hakkında detaylı bilgi vermeyi istiyoruz.

CSR Nedir?

SSL sertifikası kullanımı sağlamak için oluşturulan CSR kodu, web sunucu tarafında oluşturulur ve web sitesine ait verileri içeren koda CSR adı verilir.

CSR (Certificate Signing Request), Web hosting tarafında oluşturulan, içeriğinde kullanacağınız sunucunun ve web sitesinin verilerini içermektedir. SSL sertifikasının oluşturulması için gerekliliği olan bir koddur. SSL sertifikası oluşturulurken CSR kodu yardımıyla web sitenizin verilerini otomatik olarak tespit edilir ve csr kodunu oluştururken yazdığınız verilere göre SSL sertifikası oluşturulur

 

SSL Sertifikaları, web siteleri için artık büyük önem taşımaktadır. Online ödeme sistemine sahip e-ticaret sitelerinin dışında, kurumsal web siteleri, blog’lar, içerik siteleri ve haber siteleri için organik arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için büyük önem arz etmektedir.

Web sitenize SSL sertifikası yüklemek için ilk olarak CSR kodu oluşturmanız gerekmektedir. Aşağıdaki işlemleri takip ederek cPanel üzerinden CSR kodunuzu oluşturabilirsiniz.

cPanel İle CSR Nasıl Oluşturulur?

Adım 1 – cPanel SSL/TLS

cPanel SSL/TLS Kısmına giriş sağlayınız.

 

Adım 2 – Sertifika İstekleri (CSR)

Sertifika İmza İstekleri / Certificate Signing Request (CSR) Kısmına giriş yapınız.

 

Adım 3 – CSR Bilgileri

Açılan sayfada form alanlarını doldurarak Oluştur butonuna tıklayınız.

 

Adım 4 – CSR Kodu Oluşturuldu

Açılan sayfada CSR Kodu karşımıza gelmektedir.
—–BEGIN CERTIFICATE REQUEST—– ile başlayan bölümü siparişimizde iletilmesi gerekmektedir.

 

Plesk CSR Kodu Nasıl Oluşturulur?

Adım 1 – Plesk SSL/TLS

Plesk yönetim paneli üzerinden SSL/TLS sertifikaları bölümüne giriş yapınız.

Adım 2 – CSR Bilgileri

Açılan sayfada çıkan kutucukları kendi bilgileriniz ile doldurunuz. ( Standart SSL sertifikalarında Alan adı kısmını “www.siteadi.com” şeklinde yapmalısınız. Wildcard SSL sertifikaları için ise “*.siteadi.com” şeklinde olmalıdır.)

 

Adım 3 – Sertifika Oluşturuldu

SSL / TLS Sertifikasını ekledikten sonra alan adınıza 1 kere tıklayınız.

 

Adım 4 – CSR Kopyala

Açılan sayfada aşağıya doğru inerek CSR kodunuzu görüntüleyebilirsiniz.