Let’s Encrypt Nedir?

Tüm web sitelerin bağlantılarını şifreleyerek, ziyaretçilere daha güvenli internet deneyimi sağlama amacı ile kurulan sivil toplum kuruluşu Internet Security Research Group tarafından oluşturulmuş, ücretsiz SSL Sertifikası servisidir.

Let’s Encrypt, Security Research Group tarafından ilk olarak 2015 yılında üretilmiştir. Cisco, Mozilla ve Electronic Frontier Foundation firmaları tarafından finanse edilmektedir.

Let’s Encrypt ile sitenizi ücretsiz olarak HTTPS protokolü ile yayınlayabilirsiniz. Google Chrome, Mozilla, Safari ve Internet Explorer gibi popüler tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmekte ve aynı zamanda iOS ve Android işletim sistemleri tarafından da yüzde yüz desteklenmektedir. Let’s Encrypt’in sağlamış olduğu bir diğer kolaylık da statik IP ihtiyacını ortadan kaldırıyor olmasıdır.

Not:
Önemli kullanıcı bilgilerinin yer aldığı ve online ödeme yapılan e-ticaret siteleri için tavsiye edilmemektedir. Bu tür siteler için yüksek şifreleme özelliğine sahip SSL sertifikaları tercih edilmelidir. Comodo SSL, Global Sign SSL ve Alpha SSL sertifikaları, sahip olduğu şifreleme özelliği ile kişisel verilerin korunması konusunda öne çıkan en güvenli SSL sertifikalarıdır.

Windows Plesk İçin Let’s Encrypt Nasıl Kurulur?

Let’s Encrypt SSL kurulumu işlemlerini Plesk Panel üzerinden, aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Adım 1 – Plesk’e Bağlan

Turhost yönetim paneli üzerinden, “Plesk’e Giriş” sekmesine tıklayınız.

 

Adım 2 – Let’s Encrypt

Ardından Plesk Panel arayüzünden bulunan “Let’s Encrypt” seçeneğine tıklayınız.

 

Adım 3 – Kurulum Gerçekleştir

Açılan sayfada, “Select what else can be secured” seçeneği aktifleştirin ve “Kur” butonuna basın. Bu işlemlerin ardından ücretsiz SSL sertifikası kurulumu işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Let’s Encrypt SSL’i diğer hosting kontrol panellerinde de aynı şekilde yükleyebilirsiniz. Let’s Encrypt SSL, 3 aylık olarak yüklenmekte ve her 3 aylık periyotta SSL sertifikası otomatik olarak yenilenmektedir.

Not : cPanel hosting paketlerinize Let’s Encrypt SSL Sertifikası kurulumu için panelinizden teknik departmanımıza destek talebi oluşturabilirsiniz.