Sunucu hizmetlerinde sunulan directadmin panel kullanan müşterilerimiz için hazırladığımız dökümanda DNS yönetimi ve DNS işlemleri adımlarından bahsetmek isteriz. Bunun öncesinde directadmin nedir bahsetmek isteriz.

DirectAdmin Nedir?

DirectAdmin, web hosting hizmetleri için geliştirilmiş profesyonel bir kontrol panelidir. Bir web sitesinin yönetimi, sunucu yönetimi, e-posta hesapları, DNS yönetimi gibi birçok hosting işlemini kolaylaştıran bir arayüz sunar. DirectAdmin, kullanıcı dostu bir yapıya sahip olup, müşterilerin web hosting hizmetlerini etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanır.

DirectAdmin, hem web hosting sağlayıcıları hem de müşterileri için bir dizi avantaj sunar. Bu kontrol paneli, kullanıcıların web sitelerini hızlı bir şekilde yönetmelerini, dosya yüklemelerini gerçekleştirmelerini, veritabanlarını oluşturup yönetmelerini sağlar. Ayrıca, e-posta hesapları oluşturma ve yönetme, FTP erişimi, veri yedekleme gibi önemli özelliklere de sahiptir.

DirectAdmin DNS yönetimi ve kayıt ekleme işlemleri için aşağıdaki dökümanları takip edebilirsiniz.

DirectAdmin DNS Yönetimi

Adım 1 – Directadmin Yönetimi

Directadmin hosting yönetim ekranında Hesap Yönetimi sekmesi altında bulunan DNS Kayıtları sekmesine giriş yapınız.

Adım 2 – DNS Ekleme

DNS yönetim ekranında Kayıt Ekle butonu ile istediğiniz kayıtların tanımlamasını yapabilirsiniz.

Adım 3 – Örnek Bir DNS Kaydı

Bu ekran görüntüsü bir örnek olarak belirtilmiştir. Örnek olarak bu görselde A kaydı olarak ekleme sağlamaktayız. www kaydı A kaydıyla farklı bir IP adresine yönlendirmek istersek “Ad” kısmına “www” ekleyerek farklı bir IP adresine yönlendirme sağlayabiliriz.

Adım 4 – DNS Düzenleme

DNS Yönetimi ekranında aktif DNS kayıtlarının sağ tarafında bulunan kalem butonuna tıklayınız.

Adım 5 – Örnek Bir DNS Düzenleme

Görselde örnek olarak mail.siteadi.com DNS kaydının yönlendiği IP adresi düzenlemeye aldık. Buradaki IP adresini değiştirerek mail.siteadi.com yönlendirmesini farklı bir adrese gidecek şekilde tanımlayabiliriz.