Bu dökümanımız sunucu hizmetinde directadmin panel kullanan müşterilerimiz için geçerlidir. DirectAdmin panel yönetiminde FTP hesabı ekleme ve FTP bilgilerinin güncellenmesi gibi gerekli adımlardan bahsetmek isteriz.

DirectAdmin Nedir?

DirectAdmin, web hosting hizmetleri için geliştirilmiş profesyonel bir kontrol panelidir. Bir web sitesinin yönetimi, sunucu yönetimi, e-posta hesapları, DNS yönetimi gibi birçok hosting işlemini kolaylaştıran bir arayüz sunar. DirectAdmin, kullanıcı dostu bir yapıya sahip olup, müşterilerin web hosting hizmetlerini etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanır.

DirectAdmin, hem web hosting sağlayıcıları hem de müşterileri için bir dizi avantaj sunar. Bu kontrol paneli, kullanıcıların web sitelerini hızlı bir şekilde yönetmelerini, dosya yüklemelerini gerçekleştirmelerini, veritabanlarını oluşturup yönetmelerini sağlar. Ayrıca, e-posta hesapları oluşturma ve yönetme, FTP erişimi, veri yedekleme gibi önemli özelliklere de sahiptir.

DirectAdmin FTP Hesapları

Adım 1 – Directadmin Yönetimi

Directadmin hosting yönetim ekranında Hesap Yönetimi sekmesi altında bulunan FTP Hesapları sekmesine giriş yapınız.

Adım 2 – FTP Hesabı Ekle

Sağ blokta görünen İşlemler başlığı altında “FTP Hesabı Ekle” butonuna tıklayınız.

Adım 3 – Yeni Hesap Bilgileri

Oluşturmak istediğiniz hesap bilgileri tanımlayarak “Ekle” butonundan ekleme işlemlerini sağlayabilirsiniz. Burada ek ftp hesabında belirtilen kullanıcı adını @siteadi.com şeklinde uzantı ekleyerek tanımlamaktadır. Yetkilendirmeye veya kullanıcının erişebileceği klasör iznini tanımlamak için “Özel” kısmını kullanarak dosya yolu belirtebilirsiniz.

FTP Bilgileri Nasıl Düzenlenir?

Adım 1 – FTP Hesapları

FTP hesapları sayfasında aktif FTP kullanıcılarının sol tarafında ki kalem butonuna tıklayarak düzenleme ekranına ilerleyiniz.

Adım 2 – FTP Şifre Değişikliği

Bu ekranda aktif kullandığınız hesabın şifresini yazdıktan sonra yeni şifreyi belirtip bilgileri güncelleyebilirsiniz. Eğer geçerli ftp bilgisinin şifresine sahip değilseniz aşağıdaki sunucu yönetiminde değişiklik adımlarını inceleyebilirsiniz. ( DirectAdmin Sunucuda Kullanıcı Şifresi Nasıl Güncellenir? )