Outlook’a (Hotmail) gönderilen e-postalar içeriğinden veya daha başka birçok nedenden dolayı spam klasörüne teslim edilebilir veya reddedilebilir. Örneğin bazı durumlarda MX ve SPF kaydı eksik alan adlarından gönderilen iletiler Outlook tarafından olumsuz iletiler olarak ele alınabilmekte ve Spam klasörüne iletilebilmektedir. Bu durumda domain DNS kayıtlarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

SPF Kaydı Nedir?

SPF Kaydı, e-posta alıcılarının aldıkları e-postanın, alan adının yetkili bir e-posta hesabından iletilip iletilmediğini tespit edebilmelerini sağlayan bir doğrulama sistemidir. SPF kayıtları Domain DNS kayıtlarına SPF veya TXT kaydı olarak eklenebilir. Birçok e-posta hizmeti sağlayıcıyısı bu kayda büyük önem verir. Eksik olması durumunda gönderilen e-postalar alıcıya iletilemeyebilir veya spam klasörüne düşebilir.

Örnek SPF Kaydı:

 v=spf1 include:_spf.alanadiniz.com ~all

Buraya tıklayarak web sitelerinizin SPF kayıtlarını kontrol edebilir, yeni kayıtlar oluşturabilirsiniz (İngilizce).

SPF Kaydı Nasıl Eklenir?

Linux Bireysel Paketlerde SPF Kaydı

Kullanıcı panelinize giriş yapınız,
Ürün ve Hizmetleriniz > Gelişmiş Yönetim > Hosting DNS Yönetimi sayfasına gidiniz. Kayıt türü olarak TXT seçiniz, kaydınızı girdikten sonra Yeni Kayıt Oluştur butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz.

Linux Paketlerde SPF Kaydı

Kullanıcı panelinize giriş yapınız,
Ürün ve Hizmetleriniz > Gelişmiş Yönetim > WHM'e Git butonuna tıklayınız.
DNS Functions > Edit DNS Zone > Alan Adınız > Edit butonuna tıklayınız.
Add New Entries Below this Line kısmına TXT olarak kaydınızı ekleyiniz ve
Save butonuna tıklayarak değişikliklerinizi kaydedinz.

Windows Bireysel Paketlerde SPF Kaydı

Kullanıcı panelinize giriş yapınız,
Ürün ve Hizmetleriniz > Gelişmiş Yönetim > Hosting DNS Yönetimi sayfasına gidiniz. Kayıt türü olarak TXT seçiniz, kaydınızı girdikten sonra
Yeni Kayıt Oluştur butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydediniz.

Windows Bayi Paketlerinde SPF Kaydı

Kullanıcı panelinize giriş yapınız,
Ürün ve Hizmetleriniz > Gelişmiş Yönetim > Bayi Yönetimine Git butonuna tıklayınız. “My Subscriptions” kısmında yer alan alan adına tıklayınız. Tekrar alan adına tıklayınız. DNS Settings butonuna tıklayınız, kayıtları düzenlemek için üzerilerine tıklayınız. Yeni kayıt eklemek için Add Record butonuna tıklayınız.