Bilgilendirme
Bu dökümantasyon cPanel Linux Hosting ve Windows Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Web sitenizde spam yorumlara veya istenmeyen ip adreslerinin girmesini istemeyebilirsiniz. Bu tür durumlarda makinanın tam ip numarasını biliyorsanız engelleyebilirsiniz. Engellemek istediğiniz ülke bazlı veya blok bazlıda engellemeler yapılabilmektedir. Web sitenize devamlı spam yorum yapan bir kişinin ip adresini eğer görebiliyorsanız bu kişiyi bir daha yorum yapmaması için .htaccess yardımı ile engellemek mümkün. Engelleme işlemlerini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Engellenir?

Adım 1 – Hizmet Listesi

Müşteri panelinize giriş yapınız. Hizmetler > Hizmet listesi sekmesine ilerleyiniz ve bu kısımda işlem yapacağınız hosting paketinin sağ tarafında bulunan
Yönet butonuna tıklayınız.

Adım 2 – cPanel’e Bağlan

Sol menüden cPanel'e Bağlan seçeneğine tıklayınız.

Adım 3 – Dosya Yöneticisi

İşlemleri htaccess klasöründe yapılacağı için dosyaları görüntülemeniz gerekmektedir. cPanel’de üst tarafta bulunan Dosya Yöneticisi sekmesine tıklayınız.

Adım 4 – Public_html

htaccess dosyası Public_html klasörünün içerisinde bulunmaktadır. htaccess’e ulaşmak için Public_html klasörüne giriş yapınız.

Adım 5 – Ayarlar

.htaccess dosyasını görüntüleyemiyorsanız gizli dosyaları açmalısınız. Sağ tarafta üst tarafta bulunan Ayarlar butonuna tıklayarak Gizli Dosyaları Göster (dotfiles) seçeneği ile htaccess dosyasını görüntüleyebilirsiniz. Eğer bu dosya bulunmuyor ise yeni bir dosya oluştur diyerek .htaccess olarak dosyayı oluşturabilirsiniz.

Adım 6 – Edit/Düzenle

.htaccess dosyasına sağ tıklayıp Edit/Düzenle sekmesine tıklayınız.

Adım 7 – Kodu Kopyala

Açılan ekranda boş bir yere aşağıdaki kodu yazarak ip bazlı engelleme gerçekleştirebilirsiniz.

order allow,deny 
deny from ipadresi
allow from all

Bu kod üzerinde bulunan “ipadresi” kısmını engelleyeceğiniz ip ile değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde hata ile karşılaşabilirsiniz.

IP Adresi Engellendi!
Bu yöntemi kullanarak kolayca IP engellemesini gerçekleştirdiniz.