HTTPS ( HyperText Aktarım Protokolü Güvenliği), kullanıcıların bilgisayarları ile web sitesi arasında aktarılan verilen bütünlüğünü ve gizliliğini koruyan iletişim protokolüdür. Web sitelerinin güvenli olması ve seo açısından sağlıklı bir yol izleyebilmesi için SSL sertifikasına ihtiyacınız olacaktır. Son zamanlarda yapılan duyurularda HTTP kullanan web sitelerine artık giriş olmayacağını, sadece HTTPS protokolüne sahip sitelerin barındıralacağı belirtilmiştir. Burada ki ana sebep, bütün web sitelerinin güvenli bir protokol ile internet kullanıcılarına hizmet vermesini sağlamaktır. SSL sertifikası satın aldıktan sonra ve kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra HTTPS protokolü yazılımınıza bağlı olarak aktif olmayabilir.

Bunun ana sebebi HTTP olarak kullanmış olduğunuz yazılımda yönlendirme işlemlerini tamamlamadığınız için HTTPS olarak web sitesi açılamıyor olabilir. Kolay bir şekilde yönlendirme işlemlerini tamamlamak için aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz.

WordPress kullanıcısı iseniz ilgili “WordPress’te SSL Sertifikasını Nasıl Aktif Edebilirim?” adlı makalemizi inceleyerek wordpress HTTPS yönlendirmesini gerçekleştirebilirsiniz.

.HTACCESS Dosyası ile HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

  • Müşteri paneline giriş yaptıktan sonra “Hizmetler > Hizmet Listesi” sayfasına giriş yapın.
  • Hosting paketinizin sağ tarafında ki “Yönetim” butonuna tıklayınız.

  • Hosting yönetim paneline giriş yaptıktan sonra sol menüden “cPanel’e Bağlan” butonuna tıklayınız.

  • cPanel yönetim paneli sayfasında, “Dosyalar” kategorisinin altında bulunan “Dosya Yöneticisi” sekmesine tıklayınız.

  • Dosya yöneticisi sayfasında “publich_html” klasörüne giriniz.
  • Açılan sayfada .htaccess dosyası olması gerekmektedir. Eğer görünmüyor ise sağ üst tarafta bulunan ayarlar sekmesinden “Gizli Dosyaları Göster” kutucuğunu işaretleyip kaydediniz. Ardından .htaccess dosyasına sağ tıklayıp “Edit” butonuna tıklayınız.

  • Açılan ekranda “Edit” butonuna tıklayınız.

  • Aşağıda verilen kodları .htaccess dosyasının en altına yapıştırınız. Ardından sağ üst tarafta bulunan “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız.

Eklemeniz gereken kod parçası aşağıda belirtilmiştir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
  • Ardından web sitenizi ziyaret ettiğinizde yönlendirme işleminin başarılı olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

 

NOT : Bu yönlendirmeden sonra yazılım taraflı bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Dış bağlantı olarak çekilen css,js,jpg,png gibi dosyaların HTTP protokolü ile çekildiği için yeşil ibare görünmeyebilir. Bununla ilgili yazılımınızın içeriğinden müdahale etmeniz gerekir. Takıldığınız noktalarda yazılımcınızdan destek alabilirsiniz.