Cloudflare, web sayfalarının güvenliklerini ve site hızlarını stabil ve yüksek performans ile sağlanabilmesi için kullanılan bir uygulamadır. Proxy servislerine benzer bir şekilde çalışma mantığına sahip olan bu uygulama, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları güvenlik protokolünden geçirerek en hızlı ve doğru bir şekilde siteye ulaştırmaktadır.

Web sayfanız devamlı olarak DDOS saldırılarına maruz kalıyor ise Cloudflare bunun için alternatif bir çözüm olabilir. Yönetim panelinde IP ve Ülke bazlı engelleme sağlanabildiği gibi, gelen ziyaretçi veya saldırıları panelden engellemeniz mümkündür. Bununla birlikte cloudflare cache sistemini çalıştırarak web sitenizde ki statik sayfaları sunucuya indirir ve ziyaretçilerinizin daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Cloudflare’nin sunduğu bir diğer hizmet ise CDN  sistemidir. Sayfanızda birçok görsel yapı bulunuyor ve sayfa yüklenirken yavaşlık yaşanıyorsa CDN ile bu sorunu minimum seviyeye indirgemenizi sağlamaktadır. 152 veri merkezine sahip olan cloudflare, tüm içeriğinizi bu veri merkezlerin de depolar. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların gönderdikleri istekler ile birlikte en yakın konumdan içeriği alır ve ziyaretçiye hızlı bir şekilde yansıtır.

Hosting paketi dışında DNS’leri cloudflare tarafında kullanmak ve yönetimi cloudflare tarafından yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır?

Adım 1 – Cloudflare Kayıt

Cloudflare sitesine giriş yaparak "Sign Up"(Kayıt Ol) butonuna tıklayınız.

 

Adım 2 – Hesap Bilgileri

Kullanmak istediğiniz e-posta adresini ve şifrenizi yazıp Create Account butonuna tıklayınız.

 

Adım 3 – Domain Adı

Cloudflare kurulumunu yapacağınız Domain adresini yazınız.

 

Adım 4 – Plan Seçimi

Ücretsiz olarak kurulum yapılacağı için Free Plan seçimini yaparak Confirm Plan butonuna tıklayınız.

 

Adım 5 – DNS Senkron

Bu adımda alan adınızın aktif çalıştığı DNS ayarlarını sorgulayarak kendisine göre bir yapı oluşturacaktır. Burada güncelleme yapmak isterseniz düzenleyebilirsiniz. Eğer bir düzenleme yapılmayacak ise sayfanın alt kısmında bulunan Continue butonuna tıklayınız.

 

Adım 6 – Name Server

Cloudflare kurulumunun son adımı olarak size özel olarak oluşturduğu name server adreslerini kullanmanız gerekmektedir. Alan adınızın name server adreslerini size özel belirlediği name server adresleri ile güncellemeniz gerekmektedir.

 

Alan Adı Name Server Değişikliği

Adım 1 – Alan Adı Yönetimi

Müşteri yönetim panelinize giriş yapınız, Alan Adları ->Alan Adı Listesi butonuna tıklayınız.
Açılan sayfada işlem yapmak istediğiniz domainin karşısında yazan Yönetim Butonuna tıklayınız.

 

Adım 2 – İsim Sunucuları

Açılan sayfada sol tarafta yer alan İsim Sunucuları/NS sekmesine tıklayınız:

İsim Sunucularınızı belirterek Nameserver Kayıtlarını Güncelle butonuna tıklayınız. Birden fazla name server kaydetmek isterseniz + butonuna tıklayarak işlem yapabilirsiniz.

 

Dakikalar içerisinde alan adınızın name server adreslerini güncellemek için videolu anlatımı inceleyebilirsiniz.

Videolu Anlatım