Hosting paketiniz aktif olduktan sonra, e-posta adresiniz ile bazı adreslere mail atamıyorsanız veya attığınız mailler spam olarak düşüyor ise (örn: Hotmail , Gmail , Yahoo vb.) bu sorun SPF kaydı ile iligli olabilir.

SPF kaydı Microsoft’un spam mailleri engellemek için başlatılan bir hizmettir. Hesabınızın gerçek kullanıcı olduğunu kontrol eden bir kayıttır.

E-posta doğrulaması istenmeyen posta önlemeye yardımcı olur. Aşağıdaki seçenekler e-posta mesajlarını doğrulanabilir bilgi ile donatmaya çalışır, bu sayede gelen ve giden mesajların doğası otomatik olarak algılanabilir.

Bu özelliklerin etkinleştirilmesi, istenmeyen posta gönderenler etki alanlarınızdan sahte mesajlar gönderdiğinde aldığınız başarısız teslimat bildirimlerinin sayısını azaltmalıdır. Bu özellikler ayrıca istenmeyen posta gönderenlerin etki alanlarınızdan geldiğini iddia eden sahte mesajlar oluşturmasını önlemek için de çalışır.

SPF ve DKIM Kayıtlarını Düzenlemek

Hosting paketlerinizde eğer bir işlem yapmadıysanız ( DNS değişikliği veya yedekleme vb.) SPF kaydı otomatik olarak oluşmaktadır.

SPF kaydınızı test etmek için tıklayın. ( https://mxtoolbox.com/spf.aspx )

Test ettikten sonra bir hata alıyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

Adım 1 – Hizmet Listesi

Müşteri Paneline giriş yaptıktan sonra Hizmetler > Hizmet Listesi sayfasına ilerleyiniz. Hosting paketinizin sağ tarafındaki Yönetim butonuna tıklayınız.

Adım 2 – cPanel’e Bağlan

Hosting yönetim panelinizde bulunan menüde cPanel’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

Adım 3 – Doğrulama

cPanel sayfasında sağ üstte bulunan arama kutucuğuna Doğrulama yazıp açılan sekmeye tıklayınız.

Adım 4 – Doğrulama sayfası

Bu sayfada  SPF kayıtları için veya DKIM kayıtlarını devre dışı bırakabilir ve etkinleştirip ayarlarını düzenleyebilir veya ekleyebilirsiniz.

Etki alanlarınız için e-posta gönderen Ek Ana Bilgisayarlar (A)

Sunucunuz, e-posta göndermek için belirlediğiniz ana bilgisayarların tümünü onaylayacak. Birincil mail exchanger’ınızı veya MX kaydı oluşturduğunuz diğer herhangi bir sunucuyu belirtmek zorunda değilsiniz çünkü sunucunuz onları otomatik olarak sisteme dahil eder.

Etki alanlarınız için Ek MX sunucuları (MX)

Sunucunuz, e-posta göndermek için belirlediğiniz her etki alanı için MX girişlerinin tümünü onaylayacak.

Etki alanlarınız için İlave IP Adres blokları (IPv4 veya IPv6)

Sunucunuz, e-posta göndermek için belirlediğiniz IP Adres bloklarının hepsini onaylayacak. IP Adresi bloklarını CIDR biçiminde (örnek: 192.168.0.1, 127.0.0.1/32 veya 2001:db8:1a34:56cf::/64) belirtmelisiniz.

Ana sunucu arabiriminin IP’si, listede mevcut ise bu listeden çıkarılamaz. Aşağıdaki IP adresi ana sunucu arabiriminin IP’sidir: 109.232.216.64

Dahil Etme Listesi (INCLUDE)

Bu listede belirlediğiniz tüm ana bilgisayarlar için SPF ayarları, SPF ayarlarınıza dahil edilecektir. Başka bir servis (örn. mac.com, comcast.com, vb.) ile mail gönderecekseniz kullanışlı olacaktır.