WordPress kullanmış olduğunuz sitelerde düzenleme bakımından bazen sorunlar yaşayabilirsiniz. SSL sertifikasının kurulumundan sonra yeşil bar olmaması veya kilit güvenli ibaresini alamaması gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların ana sebebi SSL sertifikası kurulduktan sonra yazılım tarafında kullanılan temanın, dış bağlantı ile çektiği “resim,dosya,css,js…vb” dosyalar HTTP protokolü ile çektiğinden dolayı SSL kurulumlarından sonra sertifikanın aktif olmaması gibi sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Yazılım taraflı olan bu sorunlarda, yazılım tarafına ulaşmakta güçlük çekebilirsiniz. WordPress alt yapısına sahip bir siteniz var ise SSL taraflı işlemlerinizi aşağıdaki eklenti kurulum adımlarını izleyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

NOT : Eklenti sadece SSL Sertifikasını aktif hale getirmektedir. Bu eklentiyi kurmadan önce hosting paketinizde SSL sertifikasının kurulu olduğundan emin olunuz. Eklenti kurulumunu gerçekleştirmeden önce yedeklerinizi almayı unutmayınız.

 

WordPress Really Simple SSL Kurulumu

  • WordPress yönetim panelinize giriniz. (siteadiniz.com/wp-admin)
  • Yönetim ekranında sol tarafta bulunan menüden “Eklentiler > Yeni Ekle“ sekmesine tıklayınız.

  • Sağ üst tarafta bulunan arama kısmına “Really Simple SSL” yazınız.
  • İlk çıkan eklentinin sağ tarafında bulunan “Hemen Yükle” butonuna tıklayınız.

  • Eklentiyi aktif ettikten sonra üst tarafta otomatik olarak “SSL Sertifikasını Etkinleştir” seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Butona bastıktan sonra bütün alt yapınızda bulunan HTTP’li dış bağlantıları HTTPS olarak değişecektir.

Hosting paketinizde SSL Sertifikası kurulu değil ise veya hatalı bir işlem var ise aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hata, hosting paketinizde SSL sertifikasının kurulu olmadığı veya hatalı olduğunu bildirmektedir. Hosting paketinize SSL sertifikasını kurduktan sonra bu hata ekranı kaybolacaktır. Hata ekranının yerine eklentiyi aktifleştirmek için yeşil bildirim ekranı ve aktif etme butonu çıkacaktır. “Etkinleştir” butonuna tıkladıktan sonra aktif olarak SSL sertifikanızı kullanabilirsiniz.

Not: Turhost olarak tasarım ve yazılım desteğimiz bulunmamaktadır. Yazılarımız bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Turhost yazılarda belirtilen plugin, tema vb eklentiler için herhangi bir güvence sağlamamaktadır. Sorumluluk kullanıcıya aittir. Kullanmadan önce mutlaka yedeklerinizi almanızı öneririz.