Bir hosting paketinden, diğer hosting paketine manuel taşıma yapmak istiyorsanız eğer, dökümanda bulunan adımları takip ederek taşıma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir firmadan, turhost’ta bulunan hosting veya bayi paketine taşımada bu adımları kullanabilirsiniz.

WordPress Taşıması Nasıl Yapılır?

WordPress web sitesi taşıması yapmadan önce hosting yetkisine sahip olmalısınız. FTP bağlantısı kurabilmeniz önemli bir unsurdur. Dosya bazlı taşımaları indirip, aktarma yapılacağından dolayı Filezilla FTP bağlantısı ile bu işlemleri yapmanız daha kolaylık sağlayacaktır. Bunun dışında veritabanı yedeği ile bütün taşıma işlemlerinizi tamamlıyor olacaksınız.

Filezilla Bağlantısı Nasıl Kurulur?

FTP bağlantısı kurmak için hazırladığımız “FileZilla ile FTP Hesabına Bağlanma” adlı dökümanımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer farklı bir firmadan taşıma yapacaksanız eğer, hosting bilgilerini karşı firmadan edinip filezilla bağlantısı kurabilirsiniz.

Bağlantı kurabilmek için Filezilla programın’da ki alanlara yazılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

Sunucu : Alan Adı veya Hosting İP Adresi

Kullanıcı Adı : Hosting için tanımlanmış kullanıcı adı

Şifre : Hosting içi tanımlanan şifre

Port : Standart olarak 21’dir. Boş bırakarak bağlanabilirsiniz.

Bu şekilde FTP bağlantısı kurabilirsiniz. Eğer diğer firmada bulunan hosting paketine FTP bağlantısı kuramıyorsanız, ilgili firma ile iletişime geçmelisiniz.

Filezilla İle Dosya Nasıl İndirilir?

1- FTP bağlantısı kurunuz.

2- Bağlantı kurulumu sonrası taşıma yapmak istediğiniz dosyaların bulunduğu klasöre sağ tıklayıp “İndir” sekmesine tıklayınız. ( Eğer ana sitenin taşımasını yapıyorsanız, “Public_html” adlı klasöre sağ tıklayarak “indir” sekmesini seçebilirsiniz. )

3- Dosya indirmeleri tamamlandığında, genel olarak filezilla programının kullandığı indirme alanı “Kullanıcılar > bilgisayar kullanıcı adı” klasörüne indirmektedir. Bu alan için bilgisayarınızın masaüstün’de bilgisayar adı ile olabilir. Eğer masaüstünde bulunmuyor ise sisteminizin kurulu olduğu bölümden Kullanıcılar(Users) kısmına giriş yaparakta görüntüleyebilirsiniz. ( C:\Users\Melih )

Yedeklerinizi aldıktan sonra indirdiğiniz klasörü yeni hosting paketine atarak kullanım sağlayabilirsiniz. Klasör taşımaları tamamlandıktan sonra veritabanı yedeklerinizi’de alıp aktarım yapmanız gerekmektedir. Aksi halde WordPress içeriğinde bulunan ayarlarınız,yazılarınız ve diğer bütün işlemleri kaybedebilirsiniz.
Yedekler Alındı Yeni Hostinge Aktarın!
İndirdiğiniz “Public_html” klasörünün içerisinde sizlerin WordPress kurulum dosyaları mevcut. Bu klasörü yeni hosting paketinizin ana dizinine atmanız durumunda diğer hosting’e yayın geçecektir. Dosya aktarımı tamamlandıktan sonra veritabanı yedeklerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Hosting Paketinde Yeni Veritabanı Oluşturma

1- Yeni hosting paketiniz’de cPanel’e giriş yapınız.

2- Mysql veritabanı oluşturmak için “MySQL® Veritabanı Sihirbazı” aracını kullanarak tek adımda kullanıcı ve veritabanı oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülerini takip ederek veritabanı oluşturabilirsiniz.

Veritabanı Oluşturuldu!
Kolay veritabanı oluşturma aracı ile yeni veritabanı ve kullanıcınız oluşturuldu.

WordPress Dosyalarını Yeni Veritabanına Nasıl Bağlanır?

1- Eski hosting paketinizden aldığınız yedekleri yeni hosting paketinize aktardıktan sonra, cPanel’e giriş yapınız.

2- cPanel sayfasında “Dosya Yöneticisi” sekmesine tıklayınız.

3- Dosya yöneticisi ile hosting paketinde ki var olan klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Taşımasını yaptığınız klasöre giriş yapınız. ( Ana Site ise Public_html )

4- Public_html klasörünün içerisinde bulunan wordpress dosyalarının arasında “wp-config.php” adlı klasöre sağ tıklayıp “Edit / Düzenle” sekmesine tıklayınız.

5- Ekran görüntüsün’de belirtilen kısımları yeni veritabanı bilgileriniz ile değiştirip, “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız.

Yeni Veritabanı Güncellendi!
Yeni veritabanı bilgileriniz güncellendi. Veritabanı yükleme adımlarına geçebilirsiniz.

 

PhpMyAdmin İle Veritabanı Yedeği Nasıl Alınır?

 

1. cPanel yönetim panelinize giriş yapınız, Veritabanları başlığı altında bulunan PhpMyAdmin simgesine tıklayınız:

phpmyadmin-1

hr4

2. Sol sütundan yedeklenecek Veritabanını seçiniz:

phpmyadmin-2

hr4

3. Dışa Aktar seçeneğine tıklayınız:

phpmyadmin-3

hr4

4. Biçimin “SQL” olmasına dikkat ediniz ve “Git” butonuna tıklayınız:

phpmyadmin-4

hr4

5. Veritabanınız .sql dosyası olarak indirilecektir:

phpmyadmin-5

Veritabanı Yedeği Alındı!
PhpMyAdmin üzerinden yaptığınız veritabanı yedekleme işlemi tamamlandı. Şimdi diğer hosting paketine geri yükleme yapabilirsiniz.

PhpMyAdmin İle Veritabanı Yedekleri Nasıl Yüklenir?

 

1. cPanel yönetim panelinize giriş yapınız, Veritabanları başlığı altında yer alan PhpMyAdmin simgesine tıklayınız:

phpmyadmin-1

hr4

2. İçe Aktar butonuna tıklayınız, en fazla 50 mb büyüklüğündeki veritabanınızı seçiniz ve Git butonuna tıklayınız. 50 mb’tan büyük veritabanlarınızı aktarmak için dosyanızı bir FTP dizinine yükleyiniz ve teknik destek birimimize destek talebinizi iletiniz, teknik ekibimiz yükleme işlemi ile ilgili yardımcı olacaktır:

re-phpmy-1

 

Veritabanı Yedekleri Yüklendi!
PhpMyAdmin ile içe aktarım başarılı. Domain güncellemesi yaptıktan sonra web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Hosting’de Alan Adı Değişimi

Eski hostinginizde bulunan alan adını yeni hosting’e geçerken değiştirdiyseniz veya yeni bir domain’e taşıma yapıyorsanız, WordPress’in çalışabilmesi için ayarlarında güncelleme yapmalısınız. WordPress Alan adı değişimini yapmadan web sitenize giriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için hazırladığımız “WordPress Alan Adı Değişikliği” adlı dökümanımızı inceleyebilirsiniz.

PhpMyAdmin Veritabanı İle WordPress Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

  • Müşteri panelinize giriş yaparak Hosting hizmet yönetiminize giriş yapınız.

  • Hosting hizmet yönetiminizde bulunan sol menüden, “cPanel’e Bağlan” sekmesine tıklayınız.

  • cPanel yönetim sayfasına giriş yaptıktan sonra, Veritabanları kategorisinin altında bulunan “phpMyAdmin” seçeneğine tıklayınız.

  • phpMyAdmin yönetiminde bulunan sol menüde aktif olan veritabanlarınız sıralanmaktadır. Bu kısımda wordpress yazılımının kurulu olduğu veritabanına tıklayarak alt sekmede açılan kategorilerden “wpwt_options” seçeneğine tıklayınız.

  • Açılan sayfada veritabanınızın “wpwt_options” tablosunun içeriği görünmektedir. Bu sayfada, “site url” & “home” satırlarında bulunan alan adlarını yenialan adınız ile değiştirmeniz gerekmektedir. ( Tabloda görülen alan adlarına çift tıklayarak düzenleyebilirsiniz.)

Dikkat!
Bu değişikliği yaptıktan sonra eklediğiniz yazılar veya yazı içeriklerinde ki linkler değişim göstermeyebilir. Eski alan adına yönlenip yazılarda hata alabilirsiniz. Bu sorun için genel olarak tüm sorguları değiştirmek için SQL komutu kullanmanız gerekir. Bu işlemleri yapmadan önce kesinlikle veritabanı yedeğini almayı unutmayınız.
Manuel Yedekleme İşlemleri Tamamlandı!
Manuel taşıma işlemleri tamamlanmıştır. Web sitenizi ziyaret ederek yeni hosting paketiniz’den yönetmeye başlayabilirsiniz.