WordPress sürüm güncellemelerini yaparken sistemi otomatik olarak bakım moduna alır ve birkaç dakika giriş izni verilmez. Bu tip işlemler yapılırken eğer sayfa kapanırsa güncelleme yarıda kalmış olur ve devam etmeyebilir.

Güncelleme yapılırken wordpress ana dizine “.maintenance” adında bir klasör oluşturur ve bu klasör ile bakım modunu aktif eder. Güncelleme sonrası otomatik olarak kaldırılmaktadır. Ancak bazı durumlarda sayfa kapandığında bu dosya orada kalabiliyor ve siteye giriş yaparken hataya sebep olabiliyor.

Bu dökümanda maintenance dosyasını nasıl kaldıracağınızdan bahsedeceğiz. Adımları takip ederek işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Maintance Hatası Neden Olur?

Güncelleme yapılırken sayfanın kapanması veya güncelleme sayfasının yenilenmesi hataya sebep olur. WordPress sürüm güncellemelerinde bu bakım modunu otomatik aktif etmektedir. Bu hata ile karşılaşıyorsanız eğer aşağıdaki adımları inceleyerek çözüm sağlayabilirsiniz.

Maintance Hatasının Çözümü

Adım 1 – cPanel’e Giriş

Hizmetler > Hizmet listesi sekmesinden giriş yaparak işlem yapacağınız hosting yönetimine girdikten sonra sol menüdencPanel'e Bağlan butonuna tıklayınız.

Adım 2 – cPanel Dosya Yöneticisi

cPanel sayfasında Dosya Yöneticisi sekmesine tıklayınız.

Adım 3 – Public_HTML

Sitenizin ana dizininde işlem yapmak için Public_HTML klasörüne tıklayınız.

Adım 4 – Ayarlar

İlk girdiğinizde maintenance adında bir klasör görmeyebilirsiniz. Gizli klasörleri açmak için sağ üst taraftan Settings/Ayarlar butonuna tıklayınız.

Adım 5 – Gizli Klasörler

Açılan tercih sayfasında Gizli Dosyaları Göster kutucuğunu işaretleyip Save butonuna tıklayınız.

Adım 6 – Maintenance Dosyası

Aynı ekranda maintenance dosyası görünecektir.

Adım 7 – Maintenance Sil

Maintenance dosyasına sağ tıklayın ve Delete sekmesine tıklayınız.

Adım 8 – İşlem Tamamlandı

Bu dosya silindikten sonra sitenize sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.