WordPress web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamak, hem gelen ziyaretçilerin sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlayacak hem de Google organik arama sonuçlarında sitenizin yükselmesini sağlayacaktır. WordPress LiteSpeed Cache, web sitenizi hızlandırmak için ihtiyacınız olan en etkili eklentidir.

Turhost hosting paketlerinde ücretsiz olarak sunulan LiteSpeed Cache modülü ile WordPress web sitelerinizde %90’a varan performans artışı sağlayabilirsiniz. Görsel optimizasyonu, Lazy Load özelliği, veritabanı optimizasyonu ve üstün cache özelliği ile LiteSpeed’i WordPress web sitenize ücretsiz  yükleyebilirsiniz. LiteSpeed Cache’i yüklemeden önce, sitenizde bulunan diğer cache eklentilerini kaldırmanız gerekmektedir.

LiteSpeed Cache Nasıl Kurulur?

1- WordPress web siteinizin admin paneline giriş yapınız ve sol menüde yer alan “Eklentiler” sekmesine tıklayınız.

2- Sağ üst taraftaki arama barına “LS CACHE” yazın. Sonuçlar listelenmeye başlayınca işaretli alanda bulunan “Litespeed Cache” eklentisini “Hemen Yükle” butonuna tıklayınız. Eklenti yüklendikten sonra aynı alanda “Etkinleştir” butonuna tıklayınız.

LiteSpeed Cache ile Sitenizi Hızlandırmaya Başlayın!

1- Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, admin panelde sol menude “LiteSpeed Cache” sekmesi aktif olacaktır. WordPress web sitenizi hızlandırmaya başlamak için bu sekmeye tıklayınız ve ayarlar bölümüne geliniz. Bu alanda LiteSpeed Cache’i çalıştırmak için “Enable” olarak işaretleyin ve “Save Change” butonuna tıklayınız.

2- Üst kısımda yer alan “[2] Cache” sekmesine tıklayınız ve bu alanda belirtilen tüm ayarları “On” yapınız ve “Save Change” butonuna tıklayarak kaydediniz.

3- En üst kısımda yer alan “Advanced View” sekmesine tıklayıp, gelişmiş ayarları görebilirsiniz. Bu bölümde, ilk olarak “Optimize” sekmesine tıklayınız ve CSS, JS ve HTML kodalarınız sıkıştırınız.

4- WordPress LiteSpeed Cache eklentisinin en önemli özelliklerinden biri de “Lazy Load“dur. Lazy Load özelliği, kullanıcılarınızın web sitenize geldiğinde, sayfa içinde yer alan ancak ekran henüz görüntülenmemiş görsellerin yüklenmesini engelleyerek, sayfa açılış hızını en yüksek oranda düşürür. Diyelim ki; bir haber siteniz var ve anasayfada 30 adet haber görseli var. Bunların 10 tanesi ekranda görünürken, diğerleri sayfanın alt kısımlarında kalıyor.

Lazy Load özelliği olmadığında, kullanıcılar sitenizin anasayfasına gelir ve bu 30 görseli tarayıcınız yüklemeye çalışır. Bu da sayfa açılış hızını yavaşlatır. Ancak Lazy Load özelliği ile ilk ekranda görünen görseller yüklenir, sayfanın alt kısımlarında kalan ve görünmeyen görseller yüklenmez. Bu da sayfa açılış hızı performansını arttırır.

5- WordPress web sitenizi hızlandıracak bir diğer önemli özellik ise “Image Optimizastion” özelliğidir. Bu bölümde sitenizde bulunan tüm görselleri optmize edebilirsiniz. LiteSpeed Cache, sitenizde bulunan görsellerin kalitesini bozmadan, en yüksek oranda küçültmek için görsellerinizi WebP formatına çevirir. Bu şekilde, sitenizde bulunan MB boyutundaki dosyalar KB seviyelerine düşerek, sitenizin performansına önemli katkı sağlar.

Görselleri optimize etmek için; sol bölümde yer alan “LiteSpeed Cache” sekmesinin altındaki “Image Optimizastion” sekmesine tıklayınız. Açılan sayfada “Update Status” butonuna tıklayınız. Ardından alt kısımda belirecek “Send Optimizastion Request” butonuna tıklayınız. Bu işlemlerin ardından, sitenizdeki görsellerin yüzde kaçının optimize edildiğini aynı sayfadan görebilirsiniz.

Önemli Not: Görsel optimizasyonu sırasında bir problem oluşmaması için sitenizde kullandığınız görsel isimlerinde “Türkçe karakter” kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Önemli Not: LiteSpeed, sunucuda yoğunluk oluşturmamak için sitenizdeki görselleri tek seferde optmize etmez. Sitenizdeki görsel sayısı ve boyutlarına bağlı olarak bu işlemi 3-4 defa tekrar etmeniz gerekebilir. Optimizasyon işlemini yaptıktan sonra, bir sonraki işlem için uygun zaman, aynı sayfada yer alacak. Bu zaman dilimleri içerisinde görsel optimizasyonu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından, tools.pingdom.com sitesi üzerinden sitenizin açılış hızını ve diğer tüm optimizasyon işlemlerinin hangi seviyede olduğunu test edebilirsiniz. Test sırasında en doğru sonuçları almak için “Stockholm, Sweden” sunucusunu seçmenizi tavsiye ederiz.

LiteSpeed Cache eklentisi, tüm Turhost hosting paketlerinde ücretsiz olarak sunulmaktadır. (Windows paketler hariç.)