WordPress web sitenizde bulunan tüm içerikleri tek bir işlem ile XML dosyası olarak dışarıya aktarabilir, yeni oluşturacağınız WordPress web sitenize “İçe Aktar” özelliğini kullanarak daha önce XML dosyası olarak indirdiğiniz içerikleri yükleyebilirsiniz.

Bilgilendirme
Bu işlem herzaman % 100 sorunsuz calışmamaktadır. Bu nedenle FTP ve Veritabanı yedeğinizi alarak yükleme yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

WordPress Export (Dışa Aktar)

WordPress web sitenizde bulunan tüm içerikleri XML dosyası olarak dışa aktarmak için ilk olarak sitenizin yönetim paneline giriniz. Sol barda bulunan seçeneklerden
Araçlar > Dışa Aktar adımlarını takip ediniz.

Açılan sayfada, dilerseniz içeriklerin tamamını indirebilir ya da sadece belirli yazıları veya sayfaları indirebilirsiniz. Biz bu anlatımımızda tüm içerikleri indireceğiz.
Tüm İçeriki seçiniz ve Aktarım Dosyasını İndiriniz butonuna tıklayınız.

İnternet hızınıza ve içeriklerinizin boyutuna göre bu işlem 1-10 dk arasında sürebilir. İndireceğiniz dosya, eğer farklı bir ayar yapmadıysanız, bilgisayarınızda
İndirilenler klasörüne XML dosya formatı olarak inmiş olacaktır.

WordPress Import (İçe Aktar)

Yeni bir WordPress sitesi kurdunuz ve daha önce indirmiş olduğunuz içeriklerinizi aynı şekilde yeni siteye yüklemek istiyor olabilirsiniz. Bu işlemi geçekleştirmek için WordPress yönetim paneli üzerinden Araçlar > İçe Aktar adımlarını takip ediniz.

Eğer RSS ya da Blogger gibi platformlar için de dışa aktar yaptıysanız, bunlardan herhangi birini seçerek içe aktar yapabiliriniz. Ancak biz bu yazı da WordPress için dışa aktar yaptığımızdan dolayı WordPress > Hemen Yükle adımlarını takip edeceğiz.

Açılan sayfada Dosya Seç butonuna tıklayıp daha önce indirmiş olduğumuz XML dosyasını seçiyoruz ve Dosya yükle ve içe aktar butonuna tıklıyoruz. Bu işlem için en fazla 128 MB boyutunda doya kullanabilirsiniz.

İnternet hızınıza ve doya boyutunuza bağlı olarak bu işlem ortalama 1-10 dk. arasında tamamlanmış olacaktır.

İşlem Başarılı
%100 SSD sunucu altyapısı ve %99,99 Uptime oranına sahip WordPress Hosting paketlerimiz ile web projelerinize hayat verin!