Lütfen Dikkat:
▪ Bu dökümantasyon MS Exchange hizmetimiz ile ilgili yardım başlıklarını içermektedir.
▪ E-posta hesaplarınızı Outlook Exchange programlarına otomatik olarak tanımlayabilmeniz için oluşturduğunuz e-posta hesapları için Mapi özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.
▪ Belirtilen Outlook kurulumları 2010 ve 2013 sürümleri için geçerlidir.
▪ Bu sayfada belirtilen ayarlar ve talimatlar diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

Exchange Yönetim Paneline Giriş

Müşteri Yönetim Paneliniz > Hizmetler > Hizmet Listesi”  Exchange hizmetinizin karşısındaki Yönetim butonuna tıklayarak Exchange Hizmeti Yönetim Panelinize erişebilirsiniz.

Yönetim Paneli Özellikleri

1. Panel ana sayfanız aşağıdaki şekildedir;

hr4

2. Hesaplar sekmesinden yeni hesaplarınızı oluşturabilirsiniz

hr4

3. Gruplar sekmesinde E-posta Gruplarınızı/Listelerinizi oluşturabilir ve mevcut gruplarınızı düzenleyebilirsiniz

hr4

4. Yönlendirme sekmesinden Yeni Yönlendirme Oluştur butonuna basarak yönlendirmek istediğiniz e-posta adresini secip “Yönlenecek E-Posta” bölümüne bir e-posta adresi girerek yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

5. Rehber sekmesinden Yeni Rehber Kişisi Ekle butonuna basarak yeni mail adresi ekleyebilir ve mevcut mail adreslerinizi silebilirsiniz.

hr46.  Eş Alan Adları sekmesinde alan adınıza eş alan adları ekleyebilirsiniz. Böylece bu eş alan adlarına gönderilen e-posta iletilerini de ana alan adınıza teslim edilmesini sağlayabilirsiniz:

hr4

7.  Tanımlamar sekmesinden outlook kurulumu esnasında gerekli bilgileri görebilirsiniz.

hr48. Paneliniz aracılığı ile gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerin geçmişine ait kayıtları İşlem Kayıtları sekmesinde görüntüleyebilirsiniz:

hr4

Yeni E-posta Hesabı Oluşturma

Not: Outlook Exchange ActiveSync ve Otomatik Exchange kurulumu için oluşturulacak hesapta Mapi özelliğinin etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu özellik IMAP ve POP3 kurulum için gerekli değildir.

1. Hesaplar sekmesine gidiniz. Yeni Hesap Oluştur butonuna basarak Kullanıcı bilgilerinizi giriniz ve tekrardan “Yeni E-posta Hesabı Oluştur” butonuna tıklayarak hesabı oluşturunuz. Eklenen hesaplar ilgili sekmede görüntülenecektir:

hr4

Outlook Exchange Kurulumu – Otomatik 

Mapi özelliği etkin Exchange hesabınızı Windows Outlook 2010 ve 2013 programınıza otomatik olarak tanımlamak için;

1. Denetim Masası > Mail(Microsoft Outlook 2013) (32 Bit) uygulamasını çalıştırınız:

hr4

2. Yeni bir Profil ekleyiniz:

hr4

3. Adınızı, e-posta adresinizi ve parolanızı girdikten sonra “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

4. Ayarlar otomatik olarak algılanacak ve hesabınız kurulacaktır. “Son” butonuna tıklayarak kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz:

NOT: Kurulum işlemleri sırasında Sertifika uyarıları ve oturum açma kutucukları görüntülenebilir. Sertifika uyarılarını onaylayarak işleme devam edebilirsiniz. Windows oturum açma kutucukları için kullanıcı adınız tam e-posta adresinizdir, parolanız ise e-posta hesabınızın parolasıdır.

hr4

Outlook Exchange Kurulumu – Manuel 

Exchange Mail hesabınızı Windows Outlook 2010 ve 2013 programınıza manuel olarak tanımlamak için;

1. Denetim Masası > Mail(Microsoft Outlook 2013) (32 Bit) uygulamasını çalıştırınız:

hr4

2. Yeni bir Profil ekleyiniz:

hr4

3. “Elle Kurulum veya Ek Sunucu Türleri” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

4.Microsoft Exchange Mail veya uyumlu bir hizmet” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

hr45. Sunucu adresi kısmına “exmbx01.ofis.int”  adresini, kullanıcı adı kısmına da tam e-posta adresinizi giriniz ve “Diğer Ayarlar” butonuna tıklayınız:

hr46.Bağlantı” sekmesine gidiniz. “HTTP’yi kullanarak Microsoft Exchange’e bağlan” seçeneğini işaretleyiniz. “Exchange Proxy Ayarları” butonuna tıklayınız:

hr47.Exchange için ara sunucuma bağlanmak üzere bu URL’yi kullan” kısmına “owa.ofis.net” adresini giriniz. “Yalnızca SSL kullanarak bağlan” seçeneği ile “Yalnızca sertifikalarında bu asıl ad bulunan proxy sunuculara bağlan” seçeneğini işaretleyiniz ve ilgili alana “msstd:owa.ofis.net” adresini giriniz. “Tamam” butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız:

hr48. Tekrar “Tamam” butonuna tıklayarak küçük pencereyi kapatınız:

hr4

9.İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

10. Giriş penceresi görüntülenecektir. E-posta parolanızı giriniz ve “Tamam” butonuna tıklayınız:

hr4

11.Son” butonuna tıklayarak kurulum penceresini  kapatınız:

hr4

12. Outlook uygulamanızı çalıştırınız. Giriş penceresi tekrar görüntülenecektir. E-posta parolanızı tekrar giriniz ve “Tamam” butonuna tıklayınız. Kurulum işleminiz tamamlanacaktır. E-posta hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz:

hr4

Outlook Kurulumu – IMAP

1. Outlook ilk kurulumunda bir sihirbaz penceresi görüntüleyecektir. Mevcut hesaplarınıza ek hesaplar eklemek için Outlook 2010 ve 2013 ana penceresindeki “Dosya > Yeni Hesap Ekle” bağlantısını kullanabilirsiniz. İlk kurulum penceresinde Profil Adı nı yazarak “Tamam” butonuna tıklayınız:

hr4

2.Elle Kurulum veya Ek Sunucu Türleri” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

3.POP veya IMAP” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

4. Kullanıcı adınız olarak tam eposta adresinizi giriniz. Hesap türünü IMAP olarak seçiniz. Gelen/Giden posta sunucusu olarak imap.ofis.net adresini belirtiniz. “Güvenli Parola Kimlik Doğrulaması (SPA) kullanarak oturum açılsın” seceneğini işaretleyiniz. “Diğer Ayarlar” butonuna tıklayınız:

hr4

5.Giden Sunucusu” sekmesine tıklayınız ve “Giden sunucun (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” ile “Gelen posta sunucum ile aynı ad ayarlarını kullan” seçeneğini işaretleyiniz:

hr4

6.Gelişmiş” sekmesine tıklayınız ve ayarları şu şekilde düzenledikten sonra “Tamam” butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız:

Gelen sunucusu (IMAP): 993
Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: SSL
Giden Sunucusu (SMTP): 587
Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: TLS

hr4

7. “İleri” butonuna tıklayınız. Hesap ayarlarınızın sınanacağı bir pencere görüntülenecektir. Test tamamlandığında “Kapat” butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız ve İleri butonuna tıklayınız:

hr4

8. “Son” butonuna tıklayınız. IMAP hesap kurulum işlemininiz tamamlandı. Hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz:

hr4

Outlook Kurulumu – POP3

1. Outlook ilk kurulumunda bir sihirbaz penceresi görüntüleyecektir. Mevcut hesaplarınıza ek hesaplar eklemek için Outlook 2010 ve 2013 ana penceresindeki Dosya > Yeni Hesap Ekle bağlantısını kullanabilirsiniz. İlk kurulum penceresinde Profil Adı nı yazarak “Tamam” butonuna tıklayınız:

hr4

2. “Elle Kurulum veya Ek Sunucu Türleri” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

3. POP veya IMAP” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

hr4

4. Kullanıcı adınız olarak tam eposta adresinizi giriniz. Hesap türünü POP3olarak seçiniz. Gelen/Giden posta sunucusu olarak imap.ofis.net adresini belirtiniz. “Güvenli Parola Kimlik Doğrulaması (SPA) kullanarak oturum açılsın” seceneğini işaretleyiniz. “Diğer Ayarlar” butonuna tıklayınız:

hr4

5.  “Giden Sunucusu” sekmesine tıklayınız ve “Giden sunucun (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” ile “Gelen posta sunucum ile aynı ad ayarlarını kullan” seçeneğini işaretleyiniz:

hr4

7. “Gelişmiş” sekmesine tıklayınız ve ayarları şu şekilde düzenledikten sonra Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız:

Gelen sunucusu (POP3): 995
Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: SSL
Giden Sunucusu (SMTP): 587
Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan: TLS

hr4

8.  İleri butonuna tıklayınız. Hesap ayarlarınızın sınanacağı bir pencere görüntülenecektir. Test tamamlandığında Kapat butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız ve İleri butonuna tıklayınız:

hr4

9.  Son butonuna tıklayınız. POP3 hesap kurulum işlemininiz tamamlandı. Hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz:

hr4

Android Exchange Kurulumu – Otomatik

Not: Ekran görüntüleri ve kurulum adımları kullanılan telefon modeline ve Android sürümüne göre değişiklik gösterebilir.

1. Mapi özelliği etkin Exchange hesaplarınızı Android telefonunuzun yerleşik E-Posta uygulamasına veya Exchange ActiveSync desteği sağlayan bir e-posta uygulamasına otomatik olarak kurabilirsiniz. Kurulumu otomatik olarak gerçekleştirmek için:

 

1. Yerleşik Android E-posta uygulamasını çalıştırınız:

hr42. Exchange e-posta hesabınız ve parolanızı giriniz ve “OTURUM AÇ” butonuna tıklayınız:

hr4

 3. Microsoft Exchange ActiveSync seçeneğini seçiniz:

hr4

 4. Ayarlar otomatik olarak kontrol edilecektir:

hr4

 5. Hesap Bilgileri otomatik olarak tespit edilecektir:

hr4

 6. owa.ofis.net sunucusu ile ilgili güvenlik uyarısını onaylayınız:

hr4

 7.  Sunucu izinlerini “Etkinleştir” seçeneği ile onaylayınız:

hr4

 9. Kurulum işleminiz tamamlanmıştır. E-posta iletilerinizi gönderebilir, kontrol edebilir ve etkinleştirdiğiniz diğer hizmetleri kullanmaya başlayabilirsiniz:

hr4