cPanel’de bulunan bu fonksiyonlar belirli adresten gelen mailleri engellemek için kullanılır. Her hangi bir mail adresinden eğer mail alınamıyor ise bu durumu “Whitelist” seçeneğini kullanarak çözüm sağlayabilirsiniz.

 #Whitelist:  Türkçe olarak “Beyaz Liste” olarak adlandırılmaktadır. E-posta alışverişlerinde gelen maillerin spama düşmesinde sorun yaşamanız durumunda ilgili alan adını “Whitelist” bölümüne eklemeniz yeterlidir. Her hangi bir spam kontrolü yapmadan ilgili klasöre mail iletilecektir.

 #Blacklist:  Türkçe olarak “Kara Liste” olarak adlandırılmaktadır. Bu listeyi kullanarak ilgili domainden gelen bütün e-postaları engelleyebilirsiniz. Blaclist’e sadece domain olarak değil hesap olarakta kara listeye alabilirsiniz. Kara listeye aldığınız hesap sizlere hiç bir şekilde mail gönderemeyecektir.

Whitelist ve Blacklist Nasıl Kullanılır?

1- Müşteri paneline giriş yapınız.

2- “Hizmetler > Hizmet Listesi” kısmından işlem yapacağınız hosting paketinin sağ tarafında olan “Yönet” butonuna tıklayınız.

3- Hosting yönetim panelinde  bulunan sol menüden “ cPanel’e Bağlan ” seçeneğine tıklayınız.

4- cPanel’de sağ tarafta bulunan arama kısmına “ Spam Filters ” yazıp çıkan sekmeye tıklayınız.

5- Açılan filtreleme ekranında  1  Numaraları kısma tıklayınız.

6- Altında 2 farklı seçenek açılacaktır. Bu alanda “ Whitelist ” ve “ Blacklist ” bulunmaktadır. İşlem yapacağınız listelemeye giriş yapınız.

7- Örnek olarak whitelist seçilmiştir. Ekran görüntüsünde kırmızı alanlardan listelemeye giriş yapabilirsiniz.

8- Listeleme ekranında yeni alan adı eklemesi yapabilmek için “Add A New “whitelist_from” Item” sekmesine tıklayarak yeni ekleme alanı açılacaktır. Bu açılan kutucuğa ekran görüntüsünde belirttiğimiz gibi “*@siteadi.com” olarak alan adını yazmanız yeterlidir.

Tek bir mail adresi için aşağıdaki şekilde işlem yapınız.
Tek bir mailden gelen e-posta adreslerini engellemek veya whitelist’e almak için “ad@siteadi.com” yazmalısınız.
Domain’den gelen tüm mailler için aşağıdaki şekilde uygulayınız.
Eğer bütün domainden gelen mailleri engellemek istiyor veya whiteliste almak istiyorsanız “*@siteadi.com” yazmanız yeterlidir.