Not:
▪ Bu dökümantasyon Linux Hosting paketlerimiz için geçerlidir. Diğer ürünlerde farklılık arz edebilir.

www Eki Nedir? Ne işe Yarar?

www açılımı World Wide Web (Dünya Çapında Ağ) olan, hiper metin dosyaları (web sayfaları) aracılığı ile verilerin aktarıldığı bir iletişim sistemini tanımlamaktadır.  Web ile İnternet birbirinden farklıdır, Web, İnternet altyapısını kullanan bir bilgi iletişim sistemi iken İnternet, üzerinden birçok farklı protokol ile iletişim sağlanabilecek bir ağ yapısı anlamına gelmektedir.

İnternet adreslerinin önüne www yazmak, belirtilen dosyanın bir web sunucusunda yer aldığını belirtmektedir. Örneğin tarayıcınız aracılığı ile alanadi.com şeklinde ön-eke sahip olmayan bir alan adına bağlanmaya çalıştığınız zaman tarayıcınız DNS server ‘da bu alan adı ile ilişkili Web, FTP, Email ve diğer sunuculara ait IP  adreslerini talep edecektir. Alan adına www eklenerek tarayıcının DNS kayıtları arasından direkt olarak web sunucusuna ulaşması sağlanabilir.

cPanel ile www Yönlendirmesi Ekleme ve Kaldırma

cPanel yönetim panelinizde yer alan “Yönlendirmeler” sayfasında, www yönlendirmelerinizi ekleyebilir, kaldırabilir veya yönlendirme türünü belirleyebilirsiniz.

1. cPanel yönetim panelinize giriş yapınızAlan Adları (Etki Alanları) başlığı altında yer alan Yönlendirmeler (Yeniden Yönlendirmeler) sayfasına gidiniz:

2. Yönlendirilecek adresi www ekli veya ekli olmayan şekilde belirtiniz ve yönlendirme türünü seçtikten sonra “Ekle” butonuna tıklayınız:

WordPress ile www Yönlendirmesi Ekleme veya Kaldırma

WordPress içerisindeki Ayarlar sayfasında web sitenizin internet adresine (URL) www ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

1. WordPress yönetim panelinize giriş yapınız:

www-wrdprss-11

2. Ayarlar > Genel sayfasına gidiniz:

www-wrdprss-2

3. “WordPress Adresi (URL)” ve “Site Adresi (URL)” kısımlarında yer alan “www.” ekini kaldırarak veya ekleyerek sayfanın alt tarafında yer alan “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız:

www-wrdprss-3

Not: URL değişikliği sonrası WordPress yönetim panelinizden otomatik olarak çıkış yapılacaktır. Tekrar giriş yapabilirsiniz.

.Htaccess Dosyası ile www Yönlendirmesi Ekleme veya Kaldırma

.Htaccess dosyasında düzenleme yapılarak www yönlendirmesi ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. .Htaccess dosyanızı web ana dizininizde görüntüleyerek düzenleyebilirsiniz daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Not: Aşağıda belirtilen kodların içerisindeki “alanadiniz.com” kısımlarını değiştirerek dosyanıza ekleyiniz. Htaccess dosyanızdaki değişiklilerin görüntülenebilmesi için web tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekebilir.

  • URL’nin www ile görüntülenmesi için:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^alanadiniz.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.alanadiniz.com/$1 [L,R=301,NC]
  • URL’nin www olmadan görüntülenmesi için:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.alanadiniz\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://alanadiniz.com/$1 [L,R=301]